Romatoid artritli hastalarda otoimmün tiroidit sıklığı ve kliniğe etkisi
Frequency of autoimmune thyroiditis in patients with rheumatoid arthritis aneffect D its on the clinic
- Tez No: 632459
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Romatoid Artrit(RA) etiyolojisi bilinmeyen, eklem ve çevresindeki dokularda erozyon ve deformitelere yol açabilen kronik, sistemik, immün aracılı inflamatuar bir hastalıktır. Hem adaptif hem de doğal immün yanıtları bu hastalığın ilerlemesinde rol oynar. Otoimmün elementlerin, tiroid otoimmünitesi ve RA'nın ortak özellikleri olabileceği göz önüne alındığında, her iki hastalığın da bazı hastalarda birlikte bulunabileceği muhtemeldir. Amacımız kliniğimizde takip ettiğimiz, polikliniğe gelen RA'lı hastalarda otoimmün tiroiditin sıklığına ve kliniğe etkisine bakmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubuna Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Anabilim Dalı Polikliniği' nde takipli olan, Uluslararası Çalışma Grubu' nun Romatoid Artrit hastalığı sınıflandırma kriterlerini karşılayan ve rastgele seçilen 150 Romatoid artrit hastası dahil edildi. Hasta yaşı, hastalık süresi, tiroid hastalığı varlığı, kullandığı ilaçlar, aktivite kriteri (DAS28), laboratuvar bulguları (Hemogram, ESH, CRP, RF, ANTİ-CCP, ANA, TSH, ST4, ST3, Anti-TPO, Anti-Tg) ve Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ= Health Assessment Questionnaire) gibi verileri içeren bir Hasta Takip Formu düzenlenerek, çalışmaya alınan tüm bireyler için doldurulmuştur. Çalışmaya katılan tüm hastalara Nükleer Tıp A.B.D tarafından Tiroid USG yapılıp, katılımcıların tiroid bezi boyutları, parankim ekojenitesi, vaskülaritesi ve nodül varlığı değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 paket programı kullanıldı. Tüm testlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alındı. Bulgular: Çalışmamızda RA'lı hastalarımızın % 81,3 (n: 122)'ünü ve otoimmün tiroid hastalığı olanlarında %93,3 (n:14)'ünü kadınlar oluşturuyordu. 150 RA'lı hastamızda diğer çalışmalara benzer şekilde Anti-TPO (% 20,7, n: 31) ve Anti Tg (% 12, n: 18) sıklığı artmıştı. Çalışmamızda RA'lı hastalarda otoimmün tiroidit sıklığı %10 (n:15) saptandı. Anti-CCP ile Anti-TPO ve Anti-Tg arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Frequency of Autoimmune Thyroiditis In Patients With Rheumatoid Arthritis And Its Effect On The Clinic Object: Rheumatoid Arthritis (RA) is a chronic, systemic, immune-mediated inflammatory disease of unknown etiology that can lead to erosion and deformities in the joints and related tissues. Both adaptive and natural immune responses play a role in the progression of this disease. It can be considered that autoimmune elements may have common features of thyroid autoimmunity and RA, both of its two diseases can likely coexist. We aimed to look at the frequency and effect of autoimmune thyroiditis in RA patients who come to the outpatient clinic. Material and Method: The study group included 150 randomly selected patients who were followed up at the Çukurova University Faculty of Medicine, Department of Rheumatology, and met the criteria of the International Working Group's Classification of Rheumatoid Arthritis. Patient age, disease duration, presence of thyroid disease, medications, activity criteria (DAS28), laboratory findings (Hemogram, ESH, CRP, RF, ANTI-CCP, ANA, TSH, FT4, FT3, Anti-TPO, Anti-Tg) and a Patient Tracking Form which contains the Health Assessment Questionnaire data. Thyroid USG was performed by Nuclear Medicine U.S.A., and thyroid gland size, parenchymal echogenicity, vascularity, and presence of nodules were evaluated. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 package program was used for statistical analysis of the data. The statistical significance level was taken as 0.05 in all tests. Results: In our study, 81.3% (n: 122) of our RA patients and 93.3% (n: 14) of those with autoimmune thyroid disease were women. Similar to other studies, our 150 RA patients had increased frequency of Anti-TPO (20.7%, n: 31) and Anti Tg (12%, n: 18). In our study, the frequency of autoimmune thyroiditis in RA patients was 10% (n: 15). There was no significant relationship between Anti-CCP and Anti-TPO and Anti-Tg (p> 0.05).