İleriye yönelik finansal bilgilerin uluslararası güvence uygulamaları açısından incelenmesi ve Türkiye'de ileriye yönelik finansal bilgi farkındalığının bir firma uygulaması ile ölçümlenmesi
Analysis of Prospective Financial Information (PFI) in terms of international assurance regulations and measuring awareness of PFI by a company practice in Turkey
  1. Tez No: 633078
  2. Yazar: GÜLŞEN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma, ileriye yönelik finansal bilginin hazırlanması ve raporlanması sürecini araştırmaktadır. Buna ek olarak ileriye yönelik finansal bilgi, uluslararası güvence uygulamaları açısından incelenerek, bu finansal bilginin, Türkiye'deki farkındalığının artırılması da amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, çeşitli ülkelerin standartlara yaklaşımları incelenmiş ve ülkemizdeki mevzuatlar açısından bu sürece ilişkin tespitler yapılmıştır. Uygulama örneği olarak seçilen bir işletmenin proforma finansal durumunun analizi için hazırlanan güvence denetim raporu detaylı olarak incelenmiştir. Araştırmada proforma finansal tablo hazırlama yöntemlerinden regresyon analizi yöntemi kullanılarak bir sonraki finansal yılın projeksiyonu yapılmıştır. Araştırma sonucunda, gerçekleşmelerle yapılan karşılaştırmalardan çalışmalarda mümkün olduğunca uzun dönemli verilerin ele alınması ve özellikle denetçi veya ileriye yönelik bilgiyi hazırlayan tarafından işletme ile faaliyet gösterdiği sektör hakkında detaylı bilgi edinilmesi gerektiği anlaşılmıştır. Buna ek olarak uygulama örneği ve düzenlemeler göz önüne alındığında güvence hizmetlerinin yeni ve gelişime açık bir alan olduğu gözlemlenmiştir. Uygulamanın sonuçlarına bakıldığında; gerek ileriye yönelik finansal bilgi hazırlama yöntemlerinin gerek standartların tek başına gerçeğe yakın sonuçlar ortaya konmasında yetersiz kaldığı anlaşılmaktadır. Bu sebeple denetim sürecinde uygulayıcı tarafından işletme ve faaliyet gösterdiği sektöre ait bilgilerin ayrıntılı olarak göz önüne alınması, analizlerini bu çerçevede yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study researches the process of preparing and reporting prospective financial information (PFI). In addition, it is aimed to increase the awareness in our country by examining PFI in terms of international assurance practices. In order to reach this aim, the approaches of various countries to the standards were examined and determinations were made regarding legislation in our country. The assurance audit report prepared for the practice example company's prospective financial status has been examined in detail. Furtermore, from the current proforma financial statement preparation methods, regression analysis was selected and used for the projection of the next fiscal year. According to the results of the research, it was understood from the comparisons made with the realizations that the long-term data should be handled as much as possible and detailed information should be obtained about the business and the sector in which the company operates, by the auditor or the prospective information maker. In addition, considering the application examples and regulations, it has been observed that assurance service is a new and open area for development in our country.