The relationship between personality traits, sustainable consumption behaviors and consumer decision-making styles
Kişilik özellikleri, sürdürülebilir tüketim davranışları ve tüketici karar verme tarzları arasındaki ilişki
- Tez No: 702048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada kişilik özellikleri, sürdürülebilir tüketim davranışları ve tüketici karar verme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine göre sürdürülebilir tüketim davranışları düzeyinin farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 200 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Beş Faktör Kişilik Envanteri, Sürdürülebilir Tüketim Davranışı Ölçeği ve Tüketici Karar Verme Tarzları Ölçeği olmak üzere dört bölümden oluşan beşli likert tipi anket kullanılmıştır. Çalışmada verilerin analizinde SPSS for Windows v.22 kullanılmıştır. Hipotez testleri kapsamında regresyon analizleri, t-testleri ve ANOVA yapılmıştır. Analiz sonucunda dışadönüklük dışındaki tüm kişilik boyutların sürdürülebilir tüketim davranışları üzerinde, sürdürülebilir tüketim davranışlarının ise tüketici karar verme tarzları üzerinde anlamlı etkileri olduğu bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların yaş, eğitim düzeyi, gelir gibi demografik özelliklerine göre sürdürülebilir tüketim davranışlarının farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research it was aimed to examine the relationship between personality traits, sustainable consumption behaviors and consumer decision-making styles. In addition, it was also examined whether the level of sustainable consumption behaviors differs according to the socio-demographic characteristics of the participants. The sample of the research consists of 200 participants, reached by the convenience sampling method. In the research, a five-point likert-type questionnaire consisting of four parts which are Demographic Information Form, Five Factor Personality Inventory, Sustainable Consumption Behavior Scale, and Consumer Decision-Making Styles Scale was used. SPSS for Windows v.22 was used to analyze the data in the study. Within the scope of hypothesis testing, regression analyzes, t-tests and ANOVA were conducted. As a results of the analysis it was found that all of the dimensions of personality except extraversion had significant effects on sustainable consumption behaviors, and sustainable consumption behaviors had significant effects on consumer decision-making styles. Additionally, it was determined that sustainable consumption behaviors differed according to demographic characteristics such as age, education level, and income of the participants.