Farklı yöntemlerle kurutmanın şeker pancarı yaprağı besin madde kompozisyonu ve by-pass protein içeriği üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determining effect of different drying methods on nutrient composition and by-pass protein content of sugar beet leaves
- Tez No: 635016
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışma farklı kurutma yöntemlerinin şeker pancarı yapraklarının (ŞPY) besin bileşimi ve by-pass protein içeriğine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tüm kurutma yöntemleri için besin madde içerikleri, by-pass protein ve nispi yem değeri (NYD) belirlenmiştir. Şeker pancarı yaprakları 9 kurutma yöntemi kullanılarak: Güneş altında kurutma, Gölgede kurutma, %30 ağırlık kaybına kadar güneşte ve sonrası gölgede kurutma, %50 ağırlık kaybına kadar güneşte ve sonrası gölgede kurutma, %70 ağırlık kaybına kadar güneşte ve sonrası gölgede kurutma, 100oC etüvde 24 saat kurutma, 60oC etüvde 48 saat kurutma, 2 dakika mikro dalgada (en yüksek sıcaklık) sonrası 60oC etüvde 48 saat kurutma, 2 dakika mikro dalga sonrası gölgede şeklinde kurutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of different drying methods on nutrient composition and by-pass protein content of sugar beet leaves (SBL). Nutrient content, by-pass protein, and relative feed value (RFV) were determined for all drying methods. The samples of the sugar beet leaves were dried with 9 methods which are: Drying under the sun, drying in the shade, drying in the sun up to %30 weight loss following drying in the shade, drying in the sun up to %50 weight loss following drying in the shade, drying in the sun up to %70 weight loss following drying in the shade, drying in the oven at 100oC for 24 hours, drying at 60oC in the oven for 48 hours, 2-minutes microwaves (highest temperature) after 60 oC oven 48 hours drying, 2-minutes microwaves after shade drying.