İş güvenliği ile motivasyon, iş doyumu ve işten ayrılma ilişkileri: Uluslararası lojistik firmalarında çalışanlar üzerinde bir alan araştırması
Work safety and motivation, job satisfaction and quitting relations: A field survey on employees in international logistics companies
- Tez No: 635290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MELİH EYİTMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünyada ve ülkemizde lojistik giderek daha önemli hale gelmektedir. Özellikle küreselleşmenin yaygın etkileri neticesinde uluslararası firmaların dünya ticaretinde daha fazla söz sahibi olmaları bu etkiyi arttırmaktadır. Bununla birlikte iletişim kanallarının yaygınlaşması küçük firmaların da uluslararası ya da ulusal çapta satış yapmalarına olanak sağlamaktadır. Bu da lojistiğin önemini daha da arttırmaktadır. Tüm bu gelişmelere paralel ülkemizin uluslararası standartlara ulaşma çabası neticesinde iş sağlığı ve iş güvenliği alanlarında yaptığı düzenlemeler lojistik firmalarını ve çalışanlarını doğrudan etkilemektedir. Uzun mesafe yolculuktan kaynaklı ortaya çıkabilecek problemlerin yanı sıra motivasyon ve iş doyumunda meydana gelebilecek değişimler çalışanlar için önem arz etmektedir. İş güvenliği konusunda alınan önlemlerin yeterli olup olmaması da çalışanın işten ayrılma düşüncesini etkileyebileceği düşünülmektedir. Çalışmanın önem noktası, İş güvenliği farkındalığının belirlenmesi, iş doyumu, işten ayrılma ve motivasyon arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada anket yöntemi kullanılarak iş güvenliği ile motivasyon, iş doyumu ve işten ayrılma arasındaki ilişki tespit edilecektir. SPSS programı kullanılarak veriler analiz edilecek olup sonuç ve önerilere yer verilerek literatüre katkısı aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Logistics is becoming more and more important in the world and in our country. Especially, as the result of the widespread effects of globalization, the fact that international firms have more voice in world trade increases this effect. However, the spread of communication channels allows small companies to sell internationally or nationally. This increases the importance of logistics. Parallel to all these developments, our country's efforts to reach international standards as a result of the regulations made in the fields of occupational health and safety directly affect logistics companies and employees. In addition to the problems that may arise from long distance journeys, changes in motivation and job satisfaction are important for the employees. It is thought that whether the measures taken in the field of occupational safety are sufficient or not, may affect the employees idea of qutting. The important point of the study is the determination of occupational safety awareness, the relationship between job satisfaction, quitting and motivation. In the research, the relationship between job security and motivation, job satisfaction and quitting will be determined by using survey method. The data will be analyzed by using SPSS program and its contribution to the literatüre will be explained by giving results and suggestions.