Yugoslavya'da yükselen milliyetçiliğin Türk dış politikasına etkileri
The effects of rising nationalism in Yugoslavia on Turkish foreign policy
- Tez No: 635630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KONURALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Milliyetçilik; son yüzyıllarda adından sıkça söz ettiren, sınırları şekillendiren, kitlelere uğrunda savaşacak bir amaç veren güçlü bir ideolojidir. Öyle ki, farklı bölgelerde yükselen milliyetçilik ve değişen statüko sınırdaş olmasa dahi bir başka ülkeyi etkilemekte ve dış politikasına şekil vermektedir. Bunun önemli örneklerinden biri de şüphesiz Yugoslavya ve Türkiye ilişkileridir. Literatür taraması yöntemi ile gerçekleştirilen bu çalışmada millet ve milliyetçilik kavramları farklı görüşler çerçevesinde ele alınmış, Balkan bölgesinde şekillenen milliyetçi düşünceler kronolojik sırayla açıklanmıştır. Milliyetçi ideolojileri besleyen unsurların altı çizilmiştir. Etnik milliyetçiliğin ülkeleri nasıl yeniden şekillendirdiği ve beraberinde yeniden kabileleşmeyi nasıl getirdiği açıklanmıştır. Ülkesel milliyetçilik ve ortak kimlik çabalarının altı çizilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti'nin, eski Yugoslavya topraklarında yükselen milliyetçiliğe nasıl tepki verdiği ve dış politikasını nasıl yönlendirdiği ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
Nationalism is a powerful ideology that has frequently been mentioned in recent centuries as it shapes borders, and gives the masses a purpose to fight for themselves. So much so that rising nationalism and the changing status quo in different regions affect another country and shape its foreign policy, even if they do not share borders. One of the most prominent examples of this is undoubtedly the relations between former Yugoslavia and Turkey. In this study, which was carried out by the method of a literature survey, the concepts of nationalism and nationalism were discussed within the framework of different views, and the nationalist ideas that emerged in the Balkan region were explained with a historical perspective. The components that nurture nationalist ideologies are highlighted in this research. The principal aim of this thesis is to discuss how the Republic of Turkey responded to rising nationalism in the territory of the former Yugoslavia and directed its foreign policy.