A serious game study on raising awareness towards social media security
Sosyal medya güvenliğine karşı farkındalığı arttırmaya yönelik ciddi oyun çalışması
- Tez No: 636166
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ALTUĞ IŞIĞAN, DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilgi güvenliği çok önemli bir konu haline gelmiştir. Buna bağlı olarak, sosyal medya platformlarının kullanımının yaygınlaşması hem bireylere hem de şirketlere zarar verebilen güvenlik riskleri ve tehditlerini de beraberinde getirebilmektedir. Günümüzde, hem işgücü hem de teknoloji meraklı popülasyonu temsil eden Y Jenerasyonu sosyal medya güvenliğine karşı en korunmasız grup olarak kabul edilebilir. Sosyal medya şirketleri ve BT departmanları sistem geliştirmelerini sağlamaktadır; fakat, insan tabanlı faktorleri azaltmak için farkındalık arttırmak gereklidir. Geleneksel yöntemlerle ve yetersiz uygulamalı örneklerle tasarlanmış birçok eğitim programı olmasına rağmen, güçlü öğrenme tekniklerini düşük bütçe ile sağlayabilen ciddi oyunlar gibi alternatif çözümler keşfedilebilmektedir. Bu çalışmada, HRİKa Çözümler tarafından geliştirilen ve özel ayarların yetersiz düzenlenmesi, riskli talepler ve davetler, uygun olmayan iletişim ve hassas bilginin ortaya çıkması gibi sosyal medya güvenliği kazanımlarını öğretmeyi hedefleyen“Sentinel – Social Media”isimli bir çeşit ciddi oyun önerilmektedir. Çalışmanın amacı,“Sentinel – Social Media”oyunu oynayan Y jenerasyonu beyaz yaka çalışanlarının öğrenme kazanımına önemli derecede etkisini göstermektir. Çalışma, öğrenme kazanımlarına yönelik etkinin incelenmesi için tek grup öntest sontest tasarımı ile hazırlanmıştır. Ek olarak, katılımcıların oyun deneyim puanları da analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Information security is becoming a very significant topic with the advancement of technology. Accordingly, increasing the usage of social media platforms could bring about security risks and threats which may damage both individuals and corporates. Today, Generation Y who represents both workforce and tech-savvy population could be acceptable as the most vulnerable group towards social media security. Many system enhancements are provided by social network companies and IT departments; yet, raising awareness is necessary in order to decrease human-based factors. Although many training programs which most of are designed by traditional methods and insufficient for practical examples are concerned, an alternative solutions could be discovered such as serious games which ensure more powerful learning techniques with a minimum cost. In this study, it is proposed that“Sentinel – Social Media”is a kind of serious game developed by Hrika Solutions and aims to teach social media security objectives which includes; insufficient configuration of privacy setting, risky solicitation or invitation, inappropriate communication and disclosure of sensitive information. The aim of the study is show the significant effect on the learning gains of white collar Generation Y workers who play“Sentinel-Social Media”. The study was prepared as one-group pretest-posttest design in order to investigate the effectiveness on learning gains. In addition to this, a game experience scores will be analyzed of the participants.