Proje danışmanlığı eğitiminin biyoloji lisans öğrencilerinin proje yazma ve yürütme becerilerine etkisi
Examining the effect of project consultancy training on biology undergraduate students project writing and coordinating skills
  1. Tez No: 636803
  2. Yazar: SEVİLAY KÜLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA MİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Biyoloji Lisans Öğrencilerine Proje Eğitiminin, eğitime katılan Biyoloji Eğitimi ve Biyoloji lisans öğrencilerinin proje yazma ve yürütme becerilerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılan araştırmada hem nicel hem de nitel veriler birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Biyoloji Lisans Öğrencilerine Proje Eğitimi'ne katılan 47 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde yararlanılan örnekleme tekniği uygun örnekleme olarak belirlenmiştir. Araştırma, karma araştırma desenlerinden yakınsayan paralel desene uygun olarak planlanmıştır. Araştırmanın nicel verilerini, proje danışmanlığı süreç değerlendirme anketi ve proje tabanlı eğitim öz yeterlik ölçeğinden toplanan veriler oluşturmuştur. Nitel verileri ise, öğrencilerin proje raporları ve proje danışmanlığı süreç değerlendirme anketindeki açık uçlu sorulara verdikleri cevaplar oluşturmuştur. Nicel verilerin analizinde karşılaştırma testleri ve betimsel istatistiklerden yararlanırken, nitel veriler içerik analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Öğrencilere uygulanan Proje Tabanlı Eğitim Öz Yeterlik Ölçeği analizi katılımcıların aldıkları eğitimin proje tabanlı eğitim öz yeterliklerine olumlu etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmacı tarafından geliştirilen proje değerlendirme formu öğrencilerin, kendilerine atanan öğretim üyesi danışmanlığında hazırladıkları proje raporlarının değerlendirilmesinde kullanılmış ve yazılan 10 raporun 9'u 100 üzerinden 70 üzeri puan alarak başarılı bir performans ortaya koymuştur. Proje Danışmanlığı Süreç Değerlendirme Anketi'nin uygulanmasından elde edilen nicel ve nitel verilerin analiz sonuçlarına göre katılımcıların meslek hayatlarında proje danışmanlığı yaparken en çok karşılaştıkları güçlüklerin dış etkenlerden (çalışma ortamı, okul yönetimi, öğrenci motivasyonu, veli desteği ve maddi kısıtlar) kaynaklandığı görülmektedir. Katılımcıların kendilerinden kaynaklanan güçlükler (raporlama, bilgiye ulaşma, zaman yönetimi, yöntem bilgisi ve alan bilgisi) ise daha az vurgulanan güçlükler olmuştur. Ayrıca katılımcılar proje danışmanlığı yapacak öğretmende olması gereken 16 farklı yeterlik belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of the project entitled with“Project Training for Biology Undergraduate Students”supported by TUBİTAK BIDEB 2229 on students' project writing and coordinating skills. To attain this goal, both quantitative and qualitative data were used in the study. The study group which was determined through the convenient sampling technique consisted of 47 students participating in the project. The study was designed in accordance with the convergent parallel design, one of the mixed research methods. The quantitative data were collected through the project-based training self- efficacy scale and project consultancy process evaluation questionnaire. The qualitative data consisted of students' project reports and their answers to the open-ended questions in the project consultancy process evaluation questionnaire. The quantitative data were analysed through comparison tests and descriptive statistics; the qualitative data were interpreted through the content analysis technique. Based on the results of the project-based self-efficacy scale, it was seen that project training contributed to the students' self-efficacy positively. The report evaluation form was used to evaluate the project reports prepared by the students under the supervision of the academicians and it was found that 9 out of 10 student reports had 70 and above scores, thus they showed a successful performance. The analysis results of the quantitative and qualitative data obtained from the“Project Consultancy Process Evaluation Questionnaire”showed that the difficulties the participants encountered the most in their professional life while they were project consulting were due to external factors (work environment, school administration, student motivation, parent support and financial issues). Difficulties arising from the participants (reporting, accessing to information, time management, methodology and field knowledge) themselves were less stressed. Besides, the participants stated 16 different competencies that a teacher working as a project consultant should have.