Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların seçmenlerin siyasal tercihlerine etkisi: Sultanbeyli ilçe örneğinde bir değerlendirme
Effects of Turkey Syrian immigrants voters in the policy preferences and evaluation: Sultanbeyli sample
- Tez No: 638466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacını İstanbul'un Sultanbeyli ilçesinde yaşayan seçmenlerin Suriyeli sığınmacılara yönelik sosyal ve kültürel algısı, ekonomik algısı, siyasi algısı ve güvenlik algısının; gruplar arası tehdit üzerindeki etkisi ile katılımcıların siyasi tercihlerinde Suriyeli sığınmacıların etkisinin araştırılması oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli ve nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup, değişkenlerin kendi aralarındaki birlikte değişim varlığı veya derecesi incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma İstanbul ili Sultanbeyli ilçesinde yürütülmüş, katılımcıların demografik ve siyasi özelliklerinin yanında sosyal ve kültürel algı düzeyi, ekonomik algı düzeyi, siyasi algı düzeyi, güvenlik algı düzeyi ve gruplar arası tehdit düzeylerinin ölçülerek, gruplar arası tehdit düzeyi üzerinde nasıl bir etki bıraktığı sorularına yanıt aranmıştır. Çalışmada 18 yaşını doldurmuş toplam 100 katılımcıya 14 tanesi demografik 49 soru yöneltilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı aracılığı ile tanımlayıcı istatistikleri (frekans değerleri, standart sapmaları, ortalama değer ve yüzdelik değerler), çapraz tablo, Indepedent t-Testi ve One Way Anova testi ile seçmenlerin sosyal ve kültürel, ekonomik, siyasi ve güvenlik algısının, gruplar arası tehdit düzeyine olan etkisinin araştırılması için regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler katılımcıların kendilerini siyasi tanımlamalarına göre Suriyeli sığınmacıların Türkiye'de bulunması konusunda fikir ayrılığının bulunduğunu ve Suriyeli sığınmacıların siyasi parti tercihlerini etkilediğini göstermektedir. Diğer taraftan seçmenlerin Suriyeli sığınmacılar konusunda sosyal ve kültürel algısı ile ekonomik algısı, siyasi algısı ve güvenlik algısının gruplar arası tehdit düzeyi üzerinde etkisinin bulunduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is the social and cultural perception, economic perception, political perception and security perception of the voters living in Sultanbeyli district of Istanbul towards Syrian refugees; The impact of the Syrian refugees on the political preferences of the participants and its impact on the threat between groups. In the study, relational screening model and quantitative research method were used, and the existence or degree of co-variation among variable swastried to be examined. The study was conducted in the district of Sultanbeyli in Istanbul, and the participants were asked to answer the questions of the participants' demographic and political characteristics, as well as their social and cultural perception level, economic perception level, political perception level, security perception level and inter-group threat levels, and the impact on inter-group threat level. In thestudy, a total of 49 participants, 14 of whom were overtheage of 18, were asked demographic 49 questions. The data obtained throught he SPSS program descriptive statistics (frequency values, standard deviations, average value and percentage values), cross-table, Indepedent t-Test and One Way Anova test, the social and cultural, economic, political and security perception of the voters between groups. Regression analysis was conducted to investigate the effect on threat level. The obtained data shows that the participants in accordance with the irpolitical identification Syrian refugees in finding that the rewere differences of opinion Syrian refugees in Turkey and preferences influence of political parties. On the otherhand, the result of voters' social and cultural perception, economic perception, political perception and security perception on Syrian refugees has an effect on the level of inter-group threat.