İnfografi ve infovideo tekniğinin 6. sınıf vücudumuzdaki sistemler ünitesinde öğrencilerin akademik başarı, tutum ve motivasyonları üzerine etkisi
The effect of infography and infivideo methods on the success, manner , and motivation of 6 th grades with relation to the unit the systems in our body
  1. Tez No: 638334
  2. Yazar: EBRU DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
İnfografi ve infovideo tekniğinin öğrencilerin fen bilimleri dersi başarılarına, tutumlarına ve motivasyonlarına olan etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada sınıfların gruplara ayrılmasında seçkisizlik esas alınarak rastgele örnekleme yöntemiyle deney ve kontrol olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Deney grubunda yer alan 36 öğrenciye infografiklerle, kontrol grubundaki 36 öğrenciye ise geleneksel yöntemle ders anlatılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi sonucunda; deney grubunda yer alan öğrencilerin son test başarı puanlarının istatiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek olduğu görülmüş, deney grubunda yer alan öğrencilerin ön test başarı puanlarının kontrol grubundaki öğrencilerden daha yüksek olduğu, ancak aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir.Deney grubunda yer alan öğrencilerin uygulama sonrasındaki derse karşı tutumlarının uygulama öncesine göre istatiksel olarak anlamlı şekilde daha olumlu olduğu tespit edilmiştir. Benzer şekilde kontrol grubunda yer alan öğrencilerin derse karşı tutumları da uygulama sonrasında daha olumlu bulunmuştur.Deney grubunda yer alan öğrencilerin uygulama sonrası derse karşı tutumlarının kontrol grubundaki öğrencilere göre daha olumlu olduğu saptanmıştır.Deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin uygulama sonrası motivasyon düzeylerinin uygulama öncesine göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görülmüştür. Bununla birlikte deney grubunda yer alan öğrencilerin uygulama sonrası motivasyon düzeylerinin kontrol grubundaki öğrencilerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to examine the effect of infographic and infovideo technique on the students' success, attitudes and motivations, two groups were formed, one for experimental and one for control. 36 students in the experimental group were taught infographics and 36 students in the control group were taught the traditional method. As a result of the analysis of the data obtained from the study, it was seen that the post-test success scores of the students in the experimental group were significantly higher. As a result of the statistical analysis, it was determined that the pre-test success scores of the students in the experimental group were higher than the students in the control group, but the difference was not significant. As a result of our study, it was determined that the attitudes of the students in the experimental group were significantly more positive than those before the application. Similarly, the attitudes of the students in the control group were found to be more positive after the application. As a result of the analysis, it was found that the attitudes of the students in the experimental group after the application were more positive than the students in the control group. As a result of the analysis of the data obtained from the study, it was seen that the post-application motivation levels of the students in the experimental and control groups were significantly higher than those before the application. However, it was determined that the motivation levels of the students in the experimental group were higher than the students in the control group. When the results obtained from our study are taken into consideration, it can be said that the use of infographics in the lecture expresses the students' attitudes towards the course and their motivation and accordingly increases their academic success.