İş tatmini ile mesleki bağlılık arasındaki ilişki ve pilotların işten ve meslekten ayrılma niyetini belirlemeye yönelik bir araştırma
A study on the relationship between job satisfaction and professional commitment and determining the intention of pilots to leave work and profession
  1. Tez No: 638816
  2. Yazar: MERVE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TALİP AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Havacılık sektörü, nitelikli çalışana ihtiyaç duyan emek yoğun bir sektördür. Sektörde faaliyet gösteren havayolu işletmeleri için personel maliyetleri, toplam maliyetlerin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Pilotlar hem çalışan sayısı hem de personel maliyetleri açısından havayolu işletmeleri içerisinde büyük bir paya sahiptir. Bu nedenle pilotların iş tatmini ve mesleki bağlılık düzeylerinin arttırılması ve yüksek seviyelerde tutulması işletmeler için etkinlik ve verimlilik açısından oldukça önemlidir.Bu çalışmada, pilotların iş tatmini ile mesleki bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmada öncelikle iş tatmini ve mesleki bağlılık kavramları açıklanmıştır. Daha sonra iş tatmini ile mesleki bağlılık arasındaki ilişkiye yönelik alan yazındaki çalışmalara yer verilmiştir. Son olarak, pilotların iş tatmini ile mesleki bağlılık düzeyleri, iş tatmini ile mesleki bağlılık alt boyutları arasında ilişki olup olmadığı ve pilotların işten ve meslekten ayrılma niyetleri araştırılmıştır. Sözleşme sonunda ya da bir yıl içerisinde işten ayrılmayı düşünen pilotların işten ayrılma niyetini en çok iş yoğunluğu, ailevi nedenler, ücret ve yönetim tarzı etkilemektedir. Sözleşme sonunda ya da bir yıl içerisinde meslekten ayrılmayı düşünen pilotların meslekten ayrılma niyetini ise en çok kendine/ailesine daha fazla vakit ayırma isteği, iş yoğunluğu ve kişinin sağlığına verdiği önem etkilemektedir. Bununla birlikte araştırmadan elde edilen bulgulara göre pilotların iş tatmini ile mesleki bağlılık düzeylerini arttırabilecek bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aviation industry is a labor-intensive industry that requires qualified employees. Personnel costs constitute an important part of total costs for airline companies operating in the sector. Pilots have a large share in airline companies both in terms of number of employees and personnel costs. Because of that, increasing the job satisfaction and professional commitment levels of the pilots are very important for businesses in terms of efficiency. In this study, it was aimed to investigate the relationship between pilots' job satisfaction and professional commitment levels. Firstly, job satisfaction and professional commitment concepts are explained. Then, the studies in the literature on the relationship between job satisfaction and professional commitment are included. Finally, pilots' job satisfaction and professional commitments levels, whether there is a relationship between job satisfaction and professional commitment sub-dimensions, and the intentions of pilots to leave the job and profession were investigated. The intensity of work, family reasons, salary and management style mostly affect the intention to leave the pilots who intend to quit at the end of the contract or within a year. The intention to leave the profession of the pilots at the end of the contract or within a year is mostly affected by the desire to devote more time to themselves / their family, the intensity of work and the importance given to the person's health. According to the findings obtained from the research, some suggestions have been made that can increase the job satisfaction and professional commitment levels of pilots.