The impact of unemployment insurance on the behavior of heterogeneous workers
İşsizlik sigortasının heterojen işçilerin davranışları üzerindeki etkisi
- Tez No: 638817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İşsizlik sigortası, işgücü piyasası üzerinde doğrudan etkisi olan kurumsal bir yapı ve önemli bir politika aracıdır. Ampirik çalışmalar sayesinde, işsizlerin işsizlikten çıkış davranışlarının birbirinden oldukça farklı olduğu ve işsizlik sigortası tasarımının çıkış davranışları üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Birçok çalışmada işçiler arasında gözlemlenemeyen heterojenlik bu farklılığın sebebi olarak gösterilmiştir. Ancak gözlemlenen bu bulgu, daha önce teorik bir altyapıyla birlikte sunulmamıştır. Bu çalışmada, farklı beceri seviyelerine sahip işçilerin işgücü piyasasında yarattığı etkiler temel iş arama modeli ve arama-eşleme modelleri çerçevesinde incelenmektedir. Çalışmanın amacı, işsizlikten çıkış yapılarında ampirik olarak gözlemlenen farklılıkların, işçilerin farklı kabiliyetlere sahip olmasının bir sonucu olarak karşımıza çıkabileceğini teorik bir çerçevede sunmaktır. Çalışmada ayrıca, işçilerin eşleşme becerilerindeki farklılıkların işgücü piyasası üzerindeki etkilerini farklı yönlerden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unemployment insurance is an institutional structure and an important policy tool that has a direct impact on the labor market. Empirical studies observed that the unemployed workers' exit behavior from unemployment is quite different from each other and affected by the design of unemployment insurance. In many studies, unobservable heterogeneity among workers has been shown as the reason for this difference. However, this finding has not previously been presented theoretically. In this study, the effects of workers with different skill levels on the labor market are examined within the framework of the basic job search model and search-matching models. The aim of the study is to present in a theoretical framework that the differences observed empirically in the exit patterns from unemployment may arise as a result of the different abilities of the workers. In the study, the effects of differences in the matching skills of workers on the labor market are evaluated from different aspects.