Hemşirelerin sabır ve tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi
Determination of patience and burnout levels of nurses
- Tez No: 639069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ KUTLUTÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma hemşirelerde sabır ve tükenmişlik düzeyini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tasarım ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma 8 Ocak- 15 Şubat tarihleri arasında; Yozgat Şehir Hastanesi'nde çalışan hemşirelerle (n=322) yapılmıştır. Araştırmanın uygulanması için gerekli etik komisyon, kurumsal izinler ve hemşirelerden yazılı onam alınmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Sabır Ölçeği”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerle birlikte kullanılan testler“Mann-Whitney U”,“Korelasyon Testi”ve“Kruskal-Wallis”testleridir. Hemşireler sabır alt boyutlarından gündelik yaşamda sabır, kişiler arası sabır ve yaşam zorluklarında sabırdan yüksek puan almışlardır. Hemşireler tükenmişliğin alt boyutlarından ise; duygusal tükenme ve kişisel başarıdan yüksek puan, duyarsızlaşmadan ise düşük puan almışlardır. Araştırmada; hemşireler Sabır Ölçeğinden alınan puan 37.35± 7.18'dir. Alt boyutlarından;“Gündelik Yaşamda Sabır”dan 9.38± 2.35,“Kişilerarası Sabır”alt boyutundan 17.21± 3.75 ve“Yaşam Zorluklarında Sabır”alt boyutundan 10.75 ± 2.51 puandır. Maslach Tükenmişlik Ölçeğinden alınan puan 38.59±13.68'dir. Alt boyutlarından“Duygusal Tükenme”den 20.19±8.01,“Duyarsızlaşma”dan 8.52±4.54 ve“Kişisel Başarı”dan 22.13±4.59 puandır. Hemşirelerin sabır düzeyi arttıkça tükenmişlik düzeyleri azalmaktadır. Sabır ve tükenmişlik arasındaki ilişkiye yönelik hemşireler ile kalitatif desende sabır ve tükenmişlik ilişkisi üzerine çalışmalar yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out with a descriptive and cross-sectional design to determine the level of patience and burnout in nurses. The research took place between 8 January and 15 February; It was conducted with nurses (n = 322) working in Yozgat City Hospital. Ethical commision required fort he implementation of the research, institutional permits and written consent from nurses were obtained.“Personal information form”,“patience scale”and“Maslach burnout inventory”were used to collect the data. The tests used together with descriptive statistics in evaluating the data are“Mann-Whitney U”,“Correlation Test”and“Kruskal-Wallis”tests. The nurses scored high in patience in daily living, interpersonal patience, and patience in life difficulties of the patience sub-dimensions of nurses. They scored high in emotional exhaustion and personal success of the sub-dimensions of burnout and low in depersonalization. In the study; The score obtained from the nurses Patience Scale is 37.35 ± 7.18. From its sub dimensions; It is 9.38 ± 2.35 from the“Patience in Everyday Life”, 17.21 ± 3.75 from the“Interpersonal Patience”sub-dimension, and 10.75 ± 2.51 from the“Patience in Life Difficulties”sub-dimension. The score obtained from the Maslach Burnout Scale is 38.59 ± 13.68. It is 20.19 ± 8.01 from“Emotional Exhaustion”, 8.52 ± 4.54 from“Depersonalization”and 22.13 ± 4.59 from“Personal Achievement”. As the patience level of the nurses increases, their burnout levels decrease. Studies on the relationship between patience and burnout with nurses on the relationship between patience and burnout in a qualitative pattern are recommended.