Antibiyotik tayini için moleküler baskılanmış polimer temelli fosforesans sensörü geliştirilmesi
Development of molecularly imprinted polymer based phosphorescence sensor for antibiotic determination
- Tez No: 639118
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BASAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Doktora çalışmasının öncelikli hedefi, ilaç molekülü olarak seçilen Tobramisin'in (TOB) tayini için yüzeyi moleküler baskılanmış polimer temelli fosforesans sensör geliştirilmesidir. Sentezlenen ZnS kuantum noktalarının (KN) yüzeyinde TOB'un şekil, büyüklük ve fonksiyonel gruplarının açısal duruşları bakımından ona özgü boşluklar bulunmaktadır. İlaç molekülü bu boşluklara bağlandığında Mn katkılı ZnS KN'ların enerji transferi sonucunda fosforesans sinyalinde azalma gözlenmiştir. Fosforesans sinyalindeki azalma ile polimer yüzeyine bağlanan TOB derişimi arasında doğrusal bir ilişki bulunmaktadır. Bu cevaptan yararlanarak insan serumu ve inek sütünden TOB tayini gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda LOD ve LOQ değerleri 0,0009 – 0,0027 µg/mL olarak hesaplanmıştır. Geri kazanım değeri süt matriksinde %77,17 ile %103,50 ve insan serumu matriksinde %88,5 ile %100,47 değerleri arasında hesaplanmıştır. Geliştirilen fosforesans sensör ilaç tayini için seçici, duyarlı ve tekrarlanabilirdir.
Özet (Çeviri)
The essential purpose of the PhD study is to develop a surface imprinted polymer-based phosphorescence sensor for the determination of Tobramycin (TOB), which is selected as the drug molecule. On the surface of the synthesized ZnS quantum dots (QD), there are specific cavities for TOB in terms of its shape, size and angular position. When the drug molecule is interacted to the specific surface imprinted cavities, a decrease in the phosphorescence signal has been observed as a result of the energy transfer of Mn-doped ZnS QD. There is a linear relationship between the decrease in phosphorescence signal and the TOB concentration bound to the polymer surface. Based on this technique, TOB determination was performed from human serum and cow milk. As a result of the study, LOD and LOQ values were calculated as 0.0009 - 0.0027 µg / mL. The recovery value was calculated between 77.17% and 103.50% in the milk and 88.5% and 100.47% in the human serum. The developed phosphorescence sensor is selective, sensitive and reproducible for drug determination.