Hızlı yemek (Fast food) restoranlarıyla ilgili tüketici bilinci: Tüketicilerin ideal fast food restoran algılarına yönelik bir ölçek geliştirme çalışması
Consumer awareness of fast food restaurants: A scale improvement study oriented to consumer's ideal fast food restaurant perception
  1. Tez No: 640854
  2. Yazar: HEDİYE ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmanın amacı, tüketicilerin ideal fast food restoran algılarına yönelik özgün ve güncel bir ölçek geliştirmektir. Araştırmada nitel ve nicel araştırma desenlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntemlerden keşfedici sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel aşamasında 10 Eylül – 24 Ekim 2019 tarihleri arasında 14 katılımcı ile derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler sonrasında veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Nitel veri analizi sonucu elde edilen kodlardan demografik bölüm dışında 37 Likert tipi sorulardan oluşan bir anket formu hazırlanmıştır. Anket, İstanbul'un Bayrampaşa, Eyüp ve Mecidiyeköy ilçelerinde belirlenen zincir bir fast food restoranında; 10 Şubat – 15 Mart 2020 tarihleri arasında 534 müşteriye uygulanmıştır. Bu araştırmada tüm veriler tek seferde toplanmış; 285 anket için AFA, 249 anket için DFA uygulanmıştır. Açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri neticesinde yedi faktörlü ve 29 maddeye sahip ideal fast food restoran algılarına yönelik ölçeğin geçerliliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to develop an original and up-to-date scale for consumers' perception of the ideal fast food restaurant. In the study, exploratory sequential design, one of the mixed methods in which qualitative and quantitative research designs are used together, was used. In the qualitative phase of the study, in-depth semi-structured interviews were conducted with 14 participants between September 10 and October 24, 2019. The data obtained as a result of these interviews were subjected to content analysis. A questionnaire form consisting of 37 Likert type questions were prepared from the codes obtained as a result of qualitative data analysis, except for the demographic section. The questionnaire was applied to 534 customers at a fast food chain located in Bayrampaşa, Eyüp and Mecidiyeköy districts of İstanbul between February 10 and 15 March, 2020. All data were collected at once, and EFA was applied for 285 questionnaires. As a result of the exploratory and confirmatory factor analyses, the validity of the 7 factor and 29 item scale created for the perceptions of the ideal fast food restaurant was established.