The effects of leadership styles on the job satisfaction of the employees in family companies that service the construction industry
İnşaat sektöründe hizmet veren aile şirketlerinde, liderlik tarzlarının çalışanların iş tatmini üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 641288
  2. Yazar: SERAY ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLRUH GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Geçmişin geleneksel lider ve yönetim modelleri ile örgütleri ve kurumları idare etmek, çalışanlarının iş tatminini sağlamak, bu kurumların, hızla değişen karmaşık yapıdaki piyasaya cevap verebilmesi pek te mümkün görülmemektedir. Günümüzde dikkatler liderler üzerinde yoğunlaşmakta ve lider, başarının asıl aktörü, değişimin mimarı, geleceği planlayan, vizyon oluşturan ve bunu kişiliğinin bir parçası haline getiren kişi olarak değerlendirilmektedir. Günümüzde pek çok liderlik tarzlarından söz edilmektedir. Liderlik tarzları, takipçileri motive etmek için kullanılan yaklaşımlardır. Liderlik“tek beden herkese uyar”fenomeni değildir. Liderlik tarzları, organizasyonlara, durumlara, gruplara ve bireylere uyacak şekilde seçilmeli ve uyarlanmalıdır. Böylelikle, bilginin etkili bir şekilde yönetilmesi için kullanılan araçlar ve kalitesi de artacaktır. Yönetim, özellikle liderliğin vizyon ile özdeşleştiği günümüzde, liderlik tanımları liderin özellikleri, vizyon oluşturma ve sürdürebilme konuları ile özdeşleştirilmektedir. Yirmi birinci yüzyıl, vizyon ve vizyoner liderliğin yönetime hâkim olduğu bir dönem olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışanların iş tatmini ve buna bağlı olarak performanslarını artırmaya yönelik çalışmalar liderlerin bu konuda çok önemli bir yere sahip olduklarını göstermektedir. Bu çalışmada inşaat sektöründe faaliyet gösteren aile şirketlerindeki farklı liderlik biçimlerinin, çalışanların iş tatminlerini ne şekilde etkilediği incelenmiştir. Çalışmanın teorik kısmında aile şirketleri, liderlik ve iş tatmini kavramları üzerinde durulmuş, bu kavramların birbiriyle olan ilişkileri ele alınmıştır. Çalışmanın ampirik kısmında ise, aile şirketlerindeki çalışanları kapsayan, ankete dayalı veri toplama işlemi gerçekleştirilecek ve verilerin istatistiksel analizleri yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak anketlerde Kişisel Bilgiler Ölçeği, Liderlik Ölçeği ve Minnesota İş Tatmini Ölçeği temel alınmıştır. Bu araştırmanın sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda, aile şirketlerindeki farklı liderlik biçimlerinin çalışanların iş tatmin düzeylerine etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It does not seem possible to manage organizations and institutions with the traditional leader and management models of the past, to ensure the job satisfaction of their employees, and to respond to the rapidly changing and complex market. Today, attention is focused on the leaders and the leader is considered as the main actor of success, the architect of change, the person who plans the future, creates a vision and makes it a part of his personality. Today, many leadership styles are mentioned. Leadership styles are approaches used to motivate followers. Leadership is not a“one size fits all”phenomenon. Leadership styles should be chosen and adapted to suit organizations, situations, groups and individuals. Thus, the tools and quality used for effective management of information will increase. In today's world, where management, especially leadership, is identified with vision, the definitions of leadership are associated with the characteristics of the leader, vision formation and sustainability. The twenty-first century emerges as a period in which vision and visionary leadership dominate the administration. Studies aimed at increasing employees' job satisfaction and, consequently, their performance show that leaders have a very important place in this regard. In this study, it was examined how different leadership styles in family companies operating in the construction sector affect the job satisfaction of employees. In the theoretical part of the study, the concepts of family companies, leadership and job satisfaction are emphasized, and the relationships between these concepts are discussed. In the empirical part of the study, data collection based on a questionnaire, which includes employees in family companies, will be carried out and statistical analysis of the data has been made. Personal Information Scale, Leadership Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale were used as data collection tools. In line with the information obtained as a result of this research, the effect of different leadership styles in family companies on job satisfaction levels of employees was determined.