Kritik altyapıların siber güvenliğinde iç tehdit etkisi
Insider effect on cyber security of critical infrastructures
- Tez No: 641877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ALPER DOĞRU, PROF. DR. ERCAN NURCAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kritik altyapılar hemen her alanda olduğu gibi bilişim sitemleri aracılığıyla işletilmektedir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı, sağladığı birçok fayda olmasına karşın kritik altyapıları siber saldırılara açık hale getirmektedir. Siber saldırının dışarıdan geleceğiyle ilgili genel bir yanlış kanı bulunmaktadır fakat günümüzde iç tehdit her geçen gün artan bir yere sahiptir. Ayrıca, iç tehdidin zarar vereceği sistemi zaten tanıyor olması ve tespitinin çok daha güç olması gibi kendine has özellikleri bu olguyu çok yönlü bir araştırma konusu haline getirmektedir. Bu çalışmada, siber güvenliğinin sağlanması hayati öneme haiz olan kritik altyapılarda iç tehdit etkisi incelenmiştir. İç tehdidin önemi, nedenleri, motivasyonları, gelişmiş ısrarcı tehdit ile ilişkisi ortaya konduktan sonra iç tehdide karşı alınabilecek önlemler belirtilmiştir. Çalışmada, açık kaynak kodlu bir endüstriyel kontrol sistemleri balküpü uygulaması ile iç tehdidin tespiti önerilmiştir. Balküpüne gelen istekler bir SIEM yazılımından izlenerek görünürlük sağlanmıştır. Sistem bir test senaryosu ile sınanarak iç ağda kullanılan bir balküpü uygulamasının kritik altyapılardaki iç tehdide karşı güvenliği artıracağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Critical infrastructures are operated through information systems, as in almost every field. The use of information and communication technologies makes critical infrastructures vulnerable to cyber attacks although it has many benefits. A very common misbelief is that cyber attack will originate from the outside but nowadays the occurance of insider threat is increasing everyday. The insider already knows the system. Besides, it is much more complicated to detect threat, as it is hard to distinguish malicious network traffic from legitimate traffic. These unique features of insider threat make this phenomenon a sophisticated research subject. In this study, we examine insider effect on cyber security of critical infrastructures which is crucial for national security. After describing the importance, causes, motivations of insider threat and relations with APTs, the measures in the literature that can be taken against it are specified. An open source ICS honeypot is proposed to detect the threat. Network visibility is ensured with a SIEM software by monitoring the requests which come to honeypot. The system has been tested with a scenario, and it has been found that a honeypot used in the internal network will increase security against insider threats in critical infrastructures.