Mısır'daki Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencilerinin yazma düzeylerini etkileyen değişkenlerin incelenmesi (Ayn Şems Üniversitesi örneği)
Investigation of the variables affecting the writing levels of the students of Turkish Language and Literature departments in Egypt (Sample of Ain Shams University)
- Tez No: 642619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmada Mısır'da Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim almakta olan öğrencilerin yazma becerisindeki düzeyleri ve öğrencilerin yazma performanslarını etkileyebilecek bireysel değişkenler ile Türk Dili Edebiyatı Bölümünde verilen eğitimin içeriğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma hem nicel hem de nitel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntemli bir araştırmadır. Çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ayn Şems Üniversitesi Al-Alsun Fakültesinde öğrenim gören iki, üç ve dördüncü sınıflardan araştırmaya gönüllü katılım sağlayan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verileri iki oturumda toplanmıştır. Yazılı anlatım performansını belirlemek için yapılan oturuma 124, yazma performansını etkileyebilecek değişkenlere ilişkin verilerin toplandığı oturuma 199 öğrenci gönüllü katılım sağlamıştır. Her iki oturuma katılan öğrenci sayısı ise 73 olmuştur. Nitel veriler ise öğrencilerin yazılı anlatım ürünlerinin ve Bölümde verilen eğitimin içeriğini gösteren dokümanların incelenmesi ile elde edilmiştir. Araştırma sonucunda Mısır'da Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde okumakta olan öğrencilerin yazma beceri düzeylerinin çoğunlukla orta ve zayıf olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin yazılı anlatım performanslarının sınıf düzeyi dışında incelenen değişkenlere bağlı olarak farklılaşmadığı, sınıf düzeyinde de beklenenin aksine son sınıf öğrencilerinin başarı düzeyinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca yapılan incelemelerde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde öğrencilerin Türkçe bilgilerini ve dil becerilerini geliştirecek, onları lisans eğitimine hazırlayacak yoğunlaştırılmış bir hazırlık eğitimi bulunmadığı saptanmıştır. Buna ek olarak 4 yıllık eğitim boyunca her yıl bir dönem haftada iki ders saati okutulan yazma/ kompozisyon dersi dışında doğrudan yazılı anlatım becerisini geliştirmeye yönelik bir dersin de bulunmadığı belirlenmiştir. Ulaşılan sonuçlar öğrencilerin yazılı anlatım becerilerini geliştirme konusunda bölüm tarafından sağlanan imkânların yetersiz olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the level of writing skills of the students studying in the Department of Turkish Language and Literature in Egypt, the individual variables that may affect the writing performance of the students and the content of the education given in the Department of Turkish Language and Literature. The study is a mixed-method research in nature that uses both quantitative and qualitative data. The study consists of a group of second year, third and fourth-year students studying at Ain Shams University, Faculty of Al-Alsun in the academic year 2018-2019. The quantitative data of the research were collected in two sessions. 124 students participated in the session to determine the performance of writing skills and 199 students participated in the session for the questionnaire data collection on variables that could affect the writing performance. The number of students attending both sessions was 73. Qualitative data were obtained by examining the composition writing skills of the students and the documents showing the content of the education given in the department. The results show that the writing skill of the students studying in the Turkish Language and Literature Department in Egypt were mostly intermediate and lower intermediate levels. It was found that the writing performance of the students did not differ depending on the variables examined outside the classroom level. The achievement level of the fourth year students was lower than the expected result in the classroom level. In addition, it was observed that there was no intensified preparatory education in Turkish Language and Literature departments to improve students' knowledge and language skills in Turkish and prepare them for undergraduate level education. Moreover, during the four-year education period, it was witnessed that there was no single class to develop writing skills beside the two writing/composition classes during every week of either semester each year. Thus, it can be concluded that the facilities provided by the department were not insufficient to improve the students' writing skills.