Kişilerarası iletişimde sosyal ağların kullanımı ve dijital nesil iletişim biçimlerinin dönüşümü: İstanbul'daki yabancı uyruklu öğrencilerin sosyal ağlardaki kişilerarası iletişimleri üzerine araştırma
The use of social networks and digital generation communication forms transformation: Research on the communications of foreign students in İstanbul between people in social networks
  1. Tez No: 642650
  2. Yazar: SULEYMAN ROVSHANOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı dijital nesil kişilerarası iletişiminin sosyal ağlar (VKontakte, Facebook, Instagram vb.) aracılığıyla dönüşümünü İstanbul'daki yabancı uyruklu öğrenciler üzerinden analiz etmektir. Bu analiz kişiler arası iletişim modeli ile yapılacaktır buna göre; Özel model, güçlü bağlantı biçimindedir ve yarı kamusal modelde, zayıf bağlantı biçimindedir. Araştırma; yeni iletişimsel ve rol tabanlı çerçevede sosyal ağlar üzerinden flört etme, arkadaşlık etme, takip etme ve trolling gibi sanal kişiler arası iletişimi incelemektedir. Araştırma kapsamında İstanbul'daki yabancı uyruklu öğrencilerin internetteki sosyal ağlarda gündelik kişiler arası sanal iletişimleri kültürlerarası iletişim de dikkate alınarak değerlendirilecektir. Çalışmada kişilerarası iletişim yöntemlerinin ve sosyal ağlardaki kişilerarası iletişimin olağan iletişimsel kimliklerin dönüşümü noktasında gerçekleştirilen çalışmaları konusunda literatür taraması gerçekleştirilecektir. İnternet iletişiminin sanal doğası, insanlar arasındaki kişiler arası ilişkileri değiştirmekte ve bu da onların anlama, tanımlama süreçlerini etkilemektedir. Arkadaşlığın, sanal arkadaşlık; flörtün, sanal aşk-flört/virt (sanal flört); autizm'in ve trolling'in sanal düşmanlık; beğeninin, sanal sempati; tipikleşmenin, birini sanal takip etme olarak ortaya çıkmasını yansıtır. Sosyal medyanın sağladığı yeni fırsatların ve neden olduğu sınırlamaların etkisi altındaki elektronik alan, kişilerarası iletişim yöntemlerini değiştirmeye devam etmektedir. Çalışmanın bu alanlardaki çalışmalara katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study of interpersonal communication digital generation social networks (VKontakte, Facebook, Instagram etc.) The conversion of foreign nationals in Turkey through is to analyze the students. This analysis will be done with interpersonal communication model accordingly; The special model is in the form of a strong connection, and the semi-public model is a weak link. Research; In the new communicative and role-based framework, it explores virtual interpersonal communication such as dating, friendship, tracking and trolling through social networks. Research in the context of everyday interpersonal social networking on the internet foreign students in Turkey will be assessed taking into account the virtual intercultural communications. In this study, literature review will be carried out on the interpersonal communication methods and the interactions of interpersonal communication in social networks on the transformation of the normal communicative identities. The virtual nature of Internet communication is changing the interpersonal relationships between people, which affects their understanding and identification processes. Friendship, virtual friendship; flirt, virtual love-flirt / virt; haitism and trolling, virtual hostility; likeness, virtual sympathy; reflects the emergence of follow-up as virtual follow-up. The electronic space under the influence of new opportunities and limitations caused by social media continues to change interpersonal communication methods. The study is expected to contribute to studies in these areas.