Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığı
Binding of Constitutional Court decisions
  1. Tez No: 643366
  2. Yazar: İBRAHİM ÇORUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TAHSİN FENDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Anayasa Mahkemesinin Anayasa'ya uygunluk denetimi ya da bireysel başvuru sürecinde verdiği kararlarının bağlayıcılığı ve dolayısıyla da bu kararlara uygun davranılmasının zorunluluğu noktasında kuşku yoktur. Öte yandan Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılık özelliğinin karar gerekçelerini de kapsayıp kapsamadığı konusunun doktrinde ve Anayasa Mahkemesi kararlarında tartışıldığı görülmektedir. Bununla birlikte söz konusu husus uygulamada birçok ilave sorunlu alan oluşturmaktadır. Örneğin Yüksek Mahkeme'nin yorumlu ret kararlarının bağlayıcılığı sorunu da karar gerekçelerinin bağlayıcı olup olmamasına bağlıdır. Bunun nedeni Anayasa Mahkemesinin, denetim konusu kuralın hangi şekilde yorumlandığı zaman Anayasa'ya aykırı olmayacağını mezkûr kararların gerekçe kısmında açıklamasıdır. Ayrıca doktrinde gerekçelerin bağlayıcılığı, yasa koyucunun Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş kuralı tekrar yasalaştırıp yasalaştıramayacağı özelinde de tartışılmaktadır. Çalışmamızda, Anayasa Mahkemesi kararlarının özellikle gerekçe kısımlarının etkisinin belirlenmesi hususundan kaynaklı uygulamada çıkan sorunlar, doktrindeki görüşler ve Anayasa Mahkemesi kararları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is no doubt about the bindingness of the decisions of the Constitutional Court which is decided during the constitutional review or individual application process, therefore the obligation to comply with these decisions. On the other hand, it is seen that the issue of whether the bindingness of Constitutional Court decisions also includes the reasons for the decision is discussed in the doctrine and in the Constitutional Court decisions. However, this issue creates many additional problematic areas in practice. For example, the problem of bindingness of the Supreme Court's interpretative refusal decisions also depends on whether the reasons for the decision are binding or not. The reason for this is that the Constitutional Court explains in the reasoning part of the aforementioned decisions that the rule subject to inspection will not be unconstitutional when it is interpreted. In addition, the doctrine specifically discusses whether the legislator can enact the rule annulled by the Constitutional Court. In our study, the problems arising in practice from the determination of the effect of especially the justification parts of the decisions of the Constitutional Court were examined in the light of the opinions in the doctrine and the decisions of the Constitutional Court.