Beş-altı yaş çocuklarında görsel algı eğitiminin okuma olgunluğuna olan etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 108831
  2. Yazar: İPEK ARIKÖK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FULYA TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
90 ÖZET Beş-altı yaşındaki çocuklarda görsel algı eğitiminin okuma olgunluğuna olan etkisinin incelenmesi çalışmanın amacını oluşturmuştur. Bu amaçla anasınıfına devam eden beş-altı yaşlarındaki çocukların görsel algı gelişimi ile okuma olgunluğu arasında, çocuğun cinsiyetine, doğum sırasına, kardeş sayısına, daha önce okul öncesi eğitim kurumuna devam edip etmemesine, anne-baba mesleğine, anne-baba öğrenim düzeyine göre ilişki bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Araştırma örneklemini, Ankara lli'ndeki ODTÜ Geliştirme Vakfı özel Ankara İlköğretim Okuluna devam eden 94 çocuk oluşturmuştur, örnekleme seçilen çocukların, görsel algı gelişimlerini belirlemek amacıyla Frostig Görsel Algı Testi, Okuma Olgunluğunu belirlemek amacıyla da Okuma Olgunluğu Testi, Metropolitan Genel Olgunluk Testi'nin görsel algı ile ilgili olan“eşleştirme”isimli dördüncü bölümü, çocuk ve ailesine ilişkin bilgileri belirlemek amacıyla da Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Yapılan çalışmada elde edilen veriler iki grup arasındaki farkın önemlilik testi (t testi) ve Covaryans analizi ile değerlendirilmiştir. Deney ve kontrol grubuna uygulanan ön testler sonrasında deney grubuna birbuçuk ay süre ile Frostig Görsel Algı Eğitim Programı uygulanmıştır. Bu program uygulanırken kontrol grubu anasınıfı müfredat programına devam etmiştir. Deney ve kontrol grupları karşılaştırıldığında; Okuma Olgunluğu testinin deney ve kontrol grupları arasındaki farkları eğitim programı uygulanan deney grubu lehine anlamlı bulunmuştur. (p0.05) Kontrol grubuna uygulanan Frostig Görsel Algı testinin ön test son test farkları son test lehine anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
92 SUMMARY The purpose of the survey was to analyze the effects of visual perception education on reading readiness of five and six year old children. Research was done on the relationship between reading readiness and visual perceptional development of five and six year old children. Factors taken in to account included sex of the child, birt order, the oldest and the youngest in the family, the number of children in the family whether they had attended a preschool profession and education of the parents. Sampling was conducted by Ankara M.E.T.Ü. Development foundation Private primary school, using 94 children and the Frostig Visual perception test to define the visual perception development of the children. Reading Readiness Test was given to define the reading level of which the forth part is“matching”. The Metropolitan General Reading Readiness Test, personal data and consent were collected from a form filled out by the parents. The data gathered from the two surveys was evaluated by T test the difference between the two groups and co for the variance analysis. The experimental and control group were given the pretest and experimental group also had Frostig Visual Perception Education Program for one and a half months. The control group has proceeded with its preschool curriculum.