Muhasebe meslek elemanlarının (SM, SMMM) mesleki faaliyetlerini yerine getirmede karşılaşılan sorunlar: İstanbul Başakşehir ve Bahçelievler ilçelerinde bir anket çalışması
The problems faced by the members of accounting profession while performing their professional activities: A survey in Istanbul Basaksehir and Bahcelievler districts
  1. Tez No: 644061
  2. Yazar: TUĞÇE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, muhasebe kavramı, muhasebe mesleği, muhasebe meslek elemanları ve meslek mensuplarının mesleki sorunları ele alınmıştır. Çalışma 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde muhasebenin tanımı, kapsamı, kavramlar ve muhasebenin fonksiyonları ele alınmıştır. İkinci bölümde muhasebenin ve muhasebe mesleğinin gelişimi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde muhasebe meslek elemanları ve görevleri ele alınmıştır. Son olarak dördüncü bölümde ise meslek mensuplarına yönelik bir anket çalışması düzenlenmiştir. Bu çalışmada muhasebenin genel yapısı ile muhasebecilik mesleği hakkında teknik bilgiler açıklanmış, muhasebe meslek elemanları ile Türkiye ve dünyada muhasebe mesleğinin gelişimi ile ilgili konular ele alınmıştır. Daha sonra mesleki faaliyetleri yerine getirirken meslek mensuplarının karşılaştıkları sorunlar incelenmiştir. Çalışma sonunda bir anket çalışması düzenlenmiş ve İstanbul ili Başakşehir ve Bahçelievler ilçelerinde bulunan meslek mensuplarının mesleki faaliyetteki sorunları ile ilgili çeşitli görüşleri alınmıştır. Meslek mensuplarının ortak sorunlarının neler olduğu çalışma sonucunda değerlendirilerek ele alınmıştır. Araştırmada meslek mensuplarının itibar sorunu yaşadıkları, mükelleflerden zamanında tahsilât yapamadıkları, mesleki eğitimlerin genel olarak yetersiz olduğu, mali tatilin meslek mensupları için yetersiz olduğu, TÜRMOB'un çalışmalarında yetersiz kaldığı görülmektedir. Araştırma, meslek mensuplarının sorunlarını tespit ederek, meslek mensuplarına katkı sağlamak amacı ile hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; accounting profession, accounting concept, the professionel problems of accounting personnel and members of accounting profession are discussed. The study consists of 4 chapters. In the first chapter, the definition, scope, concepts and functions of accounting are discussed. In the second chapter, the improvement of accounting and accounting profession are discussed. In the third section, accounting professionals and their duties are discussed.Lastly, in the fourth chapter, a questionnaire was prepared for the members of the profession.Also, In this study, general structure of accounting and technical information about accounting profession is explained and then the issues related to the accounting personnels and the development of the accounting profession in the Turkey and world were discussed. Then, the problems faced by the members of the profession while performing the professional activities are examined. At the end of the study, a questionnaire was prepared and various opinions about the problems of members of the accounting profession in the districts of Başakşehir and Bahçelievler, were taken. The common problems of the members of the profession were evaluated and discussed at the end of the study.In the research, it is seen that the members of the accounting profession have business reputation problems, they cannot make collections from their taxpayers on time, they dont have enough financial holiday time, vocational trainings are generally inadequate and TÜRMOB is insufficient in its works to do. The research prepared with the aim of identifying the problems of the accounting profession and contributing to the accountants.