Lumbal lordoz açısı ve lumbal kas kalınlıklarının bel ağrısı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between lumbar lordosis angle and lumbar muscle thickness with low back pain
  1. Tez No: 644502
  2. Yazar: ALİ CİHAN DAĞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızın amacı; bel ağrılı bireylerde, lumbal lordoz açısı (LLA) ve lumbal kas kalınlıklarını, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) görüntüleri üzerinden değerlendirerek aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya, Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Radyoloji Anabilim Dalı'na Mart-Haziran 2019 tarihleri arasında bel ağrısı şikâyeti ile başvuran 43 erkek, 53 kadın olmak üzere toplamda 96 birey dahil edildi. Bireylerin sosyodemografik bilgileri ve tıbbi özgeçmişleri tarafımızca hazırlanan bel ağrısı değerlendirme formu ile kaydedildi. Bel ağrısı için, Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi kullanıldı. Musculus (m.) psoas major, m. multifidus, m. quadratus lumborum ve m. erector spinae kaslarının en ve genişlik ölçümleri, L3-L4 vertebra seviyesine karşılık gelen aksiyal plandaki MRG görüntüleri üzerinde yapıldı. LLA tayini için Cobb Açı yöntemi kullanıldı. Bu yönteme göre, eğriliğe katılan ilk vertebranın üst ucuna çekilen paralel çizgi ile son vertebranın alt ucuna paralel çekilen çizgi arasındaki açı ölçülerek kaydedildi. Ölçümler, Radiant DICOM viewer programı kullanılarak 3 tekrarlı olarak yapıldı ve aritmetik ortalamaları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study; to examine the relationship between lumbar lordosis angle (LLA) and lumbar muscle thickness by evaluating MRI images in individuals with low back pain. A total of 96 individuals, 43 males and 53 females, who applied to the Department of Radiology of the Karabuk University Training and Research Hospital between March-June 2019 with complaints of low back pain were included in the study. Sociodemographic information and medical history of the individuals were recorded using the low back pain assessment form prepared by us. The Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire was used for low back pain. Width measurements of m. psoas major, m. multifidus, m. quadratus lumborum and m. erector spinae muscles were performed on the axial plane MRI images corresponding to the L3-L4 vertebra level. Cobb Angle method was used for LLA determination. According to this method, the angle between the parallel line drawn to the upper end of the first vertebra and the line drawn parallel to the lower end of the last vertebra was measured and recorded. Measurements were made in 3 repetitions using Radiant DICOM viewer program and their arithmetic averages were recorded.