Cibuti'de sosyal yardım faaliyeti yürüten kuruluşların mukayeseli değerlendirilmesi
Comparative evaluation of organizations that carry out social aid activity in Djibouti
- Tez No: 644560
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Work, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Cibuti'deki en fakirlerle çalışan bazı uluslararası sosyal yardım kuruluşlarının faaliyetlerinin mukayeseli bir çalışmasına dayanmaktadır. Sosyal alanda çalışmak hep beni ilgilendirmişti. Sosyal konularla ilgili bilgileri her zaman bilmek isterdim. Öte yandan kuruluşların işlerini nasıl yürüttüklerini merak ediyordum ve gerçekten işlerini gerçekleştiriyorlar mı? insanları yardım etmek için ve memnun etmek için nasıl müdahale ediyorlar diye merak ediyordum. Bu çalışmanın önemi, sorularıma cevap verecek ve sosyal yardım kuruluşların çalışmaları hakkında bana fikir verecektir. Bu tezin konusu olarak bu konuda çalışmaya karar verdim. Son yıllarda sosyal sorunlar ve bu alana müdahale eden kuruluşlar hakkında çok fazla konuştuğumuzu biliyoruz. Benim tarafımda sosyal yardım kuruluşları üzerinde çalışmaya karar verdim çünkü çok önemli görünüyordu. Çeşitli hedeflere dayandım. Bu çalışmada 4 kuruluş üzerinde ve 60 yardım alanların üzerinde bir araştırma yaptım. Hangi kuruluşların faaliyetlerini iyi yürüttüğünü bilinmiştir. Yararlanıcılarını memnun olduğunu olmadığını ve ülkenin kalkınmasına daha fazla katılan araştırılmıştır. Bu çalışmada bir anket yapmaya karar verdim, alanda doğrudan gözlem, raporları ve belgeleri okudum sorumlarımın cevabını almak için. Bu çalışmadan, kuruluşların neredeyse aynı faaliyetleri yürüttüklerini fakat aynı şekilde gerçekleştirmediklerini öğrendim. Bu çalışmayı yardım alanların memnun olup olmadığını bilmeme yardımcı oldu ve kuruluşların faaliyetlerini iyi yürütüp yürütmediklerini bildim. Bu çalışma bana yeni bir deneyim kazandırdı. Kuruluşların çalışma alanları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamı sağladı.
Özet (Çeviri)
This study is based on a comparative study of the activities of some international organizations working with the poorest in Djibouti. Working in the social field has always been of interest to me. I always wanted to know information about social issues. On the other hand, I was wondering how organizations run their business and do they really do their job? I was wondering how they intervene to help and please people. The importance of this study will answer my questions and give me an idea about the work of social assistance organizations. As the subject of this thesis, I decided to work on this subject. We know that in recent years we have talked a lot about social problems and organizations that intervene in this field. On my side I decided to work on organizations because it seemed very important. I based on various goals. In this study, I did a research on 4 organizations and over 60 recipients. In this study We learned which organizations are performing their activities well. It has been researched whether beneficiaries are satisfied and not and which organization could be more involved in the country's development. In this study, I decided to conduct a survey, direct observation in the field, I read the reports and documents to get the answer to my questions. From this study, I learned that organizations are performing almost the same activities but not in the same way. This work helped me to know if the recipients were satisfied whether organizations are performing their activities well or not. This work gave me a new experience. It made me know more about the working areas of organizations.