Dijital medya ürünleri ve markalarıyla olan ilişkilerimiz
Our connections with digital media products and brands
  1. Tez No: 645366
  2. Yazar: HASAN ALİ ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KUBAT DOKUMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, dijital medya platformlarından alınacak hizmet ve ürünlere olan bağlılık, sahiplik, farkındalık, kalıcılık gibi faktörler incelenmektedir. Ayrıca ilgili alandaki markalara olan güven hakkında bilgi edinilmektedir. Eskiden fiziksel olarak sahip olunan bazı nesneler, teknolojinin de gelişmesi ile dijital bir şekle bürünmeye başladılar. Dijital nesneler çoğu zaman, kolay muhafaza edilebilmeleri ve her an kolay ulaşılabilmeleri sebebi ile somut biçimlerine göre tercih sebebi de olmaktalar. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, insanlar artık, istedikleri yerde, istedikleri zamanda, takip ettikleri diziyi izlemek veya çok sevdiği sanatçının müziklerini dinlemek istemektedirler. Dinlemek istedikleri sanatçının albümünü her an yanında taşımak veya izlemek istedikleri filmin CD sini almak yerine, bahsi geçen bu ürünlerin dijital biçimlerine sahip olabilirler. Bu araştırmada, kalıcık hissinin, satın alma niyetine olan etkisi, dijital müzik ürünleri ve dijital video ürünleri için ayrı ayrı test edilmiştir. Hem dijital müzik, hem de dijital video platformu ürünleri için kalıcılık hissinin, satın alma niyetine olumlu bir etkisinin olduğu görülmüştür. Ancak bu etki dijital müzik paltformu ürünleri için sırasıyla sahiplik hissi ve markayla olan duygusal bağ üzerinden gerçekleşmektedir. Dijital video platformu ürünleri için ise kalıcılık hissinin satın alma niyeti üzerine hem doğrudan etkisi, hem de sahiplik hissi ve markaya olan duygusal bağ üzerinden dolaylı etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, factors such as commitment, ownership, awareness and permanence to the services and products to be purchased from digital media platforms are examined. In addition, information is obtained about the trust in brands in the relevant field. Some of the objects that were formerly physically owned began to take on a digital form with the development of technology. Digital objects are often preferred compared to their physical form, because they are easy to maintain and easily accessible at any time. With the development of technology, people now want to watch the series they follow, whenever they want, or listen to the music of their beloved artist. Instead of carrying the album of the artist they want to listen to at any moment or taking the CD of the film they want to watch, they can have digital forms of these products. In this research, the effect of the sense of permanence on purchase intent for digital music products and digital video products was tested separately. For both digital music and digital video platform products, the sense of permanence has a positive effect on purchase intention. However, this effect is realized through the sense of ownership and emotional connection with the brand for digital music platform products, respectively. For digital video platform products, the sense of permanence has both a direct effect on purchase intention and an indirect effect through the sense of ownership and emotional bonds with the brand.