Akciğer kanseri hastalarında görülen umutsuzluk düzeyleri ve değer algılarının hastalık ile başa çıkabilmeleri ile ilişkisi
The relationship between hopelessness levels and value perceptions in lung cancer patients and coping with the disease
  1. Tez No: 648172
  2. Yazar: BENGİSU İŞCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, akciğer kanseri hastalarının umutsuzluk düzeyleri ve hastalık algılarının hastalıkla başa çıkma üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunun tespit edilmesidir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Anket çalışması İstanbul ilinde ve İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümündeki akciğer kanseri hastalarına uygulanmıştır. Araştırmada katılımcıların umutsuzluk düzeyleri ve değer algılarını ortaya koyan ifadelerin Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı 0.88 olarak tespit edilmiştir. Bunun yanında Başa Çıkma Stratejileri ölçeği içerisinde yer alan ifadelerin 0.78'lik düzeyde bir güvenirliğe sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkilerini ortaya koyan; bunun yanında farklı grupların ölçeklerden aldıkları puanların ortalamaları açısından karşılaştırılması için Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA) Analizi testi kullanılmıştır. Farklılığın kaynağının hangi gruplar arasında olduğunun belirlenmesi için ise Post Hoc testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Yine araştırmada, boyutların birbirleri ile olan ilişkilerinin yönünü ortaya koyan korelasyon analizine yer verilmiştir. Bunun yanında araştırmada yer alan bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini ortaya koyan regresyon analizine yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, BUÖ ile yadsıma ve kendini sınırlandırma puanı arasında anlamlı düzeyde bir ilişki olmadığı ortaya çıktı. Yine BUÖ ile BÇSÖ alt ölçeklerinden olan dine yönelme ve kabullenme puanı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ortaya çıktı. Araştırmada ayrıca BÇSÖ toplam puanının BUÖ ve değerler ölçeği toplam puanı tarafından negatif yönde yordandığı tespit edildi. Son olarak katılımcıların BUÖ toplam puanı ile cinsiyet, kardeş sayısı ve medeni durum değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the level of hopelessness of lung cancer patients and the effect of disease perception on coping with the disease. Questionnaire technique was used as a method of data collection. The questionnaire was applied to lung cancer patients in Istanbul, İstanbul and İstanbul Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital Thoracic Surgery Department. Cronbach Alpha internal consistency coefficient was found to be 0.88. Besides, it was found that the expressions included in the Coping Strategies scale had a reliability of 0.78. In the analysis of the data obtained as a result of the application, the effects of independent variables on the dependent variable; In addition, Independent Sample T-Test and One-Way Variance (ANOVA) Test were used to compare the mean scores of the different groups. The Tukey test was used to determine which groups were the source of the difference. In the study, the correlation analysis which shows the direction of the relations of the dimensions with each other is included. In addition to this, regression analysis which shows the effect of independent variables on dependent variables is given. As a result of the study, it was found that there was not a significant relationship between the BHS and denial and the self-limitation score. Again, it was found that there was a positive correlation between BHS and acceptance and the turn to religion scores. In the study, it was also determined that the total score of the CSL was predicted negatively by the total score of the BHS and the Values Scale.Finally, it was observed that there was no significant difference between the participants' BOLT total score and gender, number of siblings and marital status. Finally, it was observed that there was no significant difference between the participants' BHS total score and gender, number of siblings and marital status.