Acil servise göğüs travması ile gelen erişkin hastaların analizi
Analysis of adult patients presenting toan emergency departmentdue to chest trauma
- Tez No: 648779
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LEVENT AVŞAROĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı acil servise göğüs travması şikayeti ile gelen hastaların klinik ve demografik olarak değerlendirmelerini yapmaktır. Hastalar ve Yöntem: Retrospektif nitelikteki bu çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalında yapılmıştır. Çalışmaya 01.01.2018 ve 31.12.2019 tarihleri arasında acil servise izole göğüs travması veya eşlik eden yaralanmalarla birlikte toraks travması ile başvuran 18 yaş ve üzerinde olan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların demografik özellikleri, travma mekanizması, başvuru şikayeti, fizik muayene bulguları, eşlik eden travmalar, görüntüleme yöntemleri, tanısı, acil serviste istenilen konsültasyonlar, sonlanım, yatış yapılan klinik, yatış süresi gibi bilgilere ilişkin sorular önceden hazırlanmış bir forma ve sonrasında elektronik ortama kaydedilmiştir. Kaydedilen verilerin istatistiksel incelemeleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil olma ölçütlerine uygun olan 18 yaş ve üzerinde 1180 hasta tespit edilmiş olup, bu hastalardan 1113'ünün bilgilerine ulaşılmıştır. Hastaların %66.9'u erkekti, %82.9'u 18-65 yaş aralığındaydı. Hastaların yaklaşık üçte birinde (%31) travma mekanizması AİTK idi. En sık eşlik eden travmalar ekstremite travmaları (%29.6) ve baş boyun travmaları (%25) idi. Toraks travmasına bağlı en sık radyolojik bulgu kot fraktürü (%41.9) olarak tespit edilmiştir. En sık intratorasik komplikasyon pnömotoraks (%12.6) idi. Hastaların %41.5'i hastaneye yatmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to perform the clinical and demographic analysis of the patients who present to the emergency department due to chest trauma. Patients and Method: This retrospective study was carried out at the Erciyes University Medical School, Department of Emergency Medicine. The patients aged 18 and over who were admitted to the emergency department between 01.01.2018 and 31.12.2019 with only chest trauma or chest trauma concomitant with other traumas were included in the study. The data on the patients such as the demographic features, trauma mechanism, complaints on arrival at the emergency department, findings of physical examination, concomitant trauma, imaging methods, diagnosis, consultations at the emergency department, outcome, department where the patient was admitted, and length of hospital stay were recorded in a previously prepared form and then were transferred to a computer. Statistical analysis was performed on the recorded data. Results: A total of 1180 patients that matched the study criteria were detected but medical records of 1113 patients could be obtained. In-vehicle traffic accidents constituted for mechanism of trauma for almost one third (31%) of the patients. Most of the patients were between the ages of 18 and 65 (82.9%) and 66.9% of the patients were male. The most concomitant traumas were extremity traumas (29.6%) and head and neck traumas (25%). The most frequent radiological finding was rib fractures (41.9%). Pneumothorax was the most frequent intrathoracic complication (12.6%). The proportion of the patients who were hospitalized was 41.5%.