İnme merkezine başvuran hastaların demografik analizi ve fast-ed (Field assessment stroke triage for emergency destination) skorunun etkinliğinin araştırılması
Demographic analysis of patients applied to A stroke center and evaluation of the effectiveness of the fast-ed (Field assessment stroke triage for emergency destination) score
  1. Tez No: 648831
  2. Yazar: KEMAL BARUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: İnme, morbidite ve mortalitenin en sık nedenlerindendir. İnme olgularının ilk başvuru yeri acil servislerdir. Hızlı tanı ve doğru yerde verilecek uygun tedaviyle döndürülebilecek iskemik beyin hasarının önüne geçilebilir. Bu çalışmanın amacı; inmeyi sahada tanıyacak sağlık personeli ve hekimlerinin trombolitik ve trombektomi gibi nöron kurtarıcı yeni tedavi yöntemlerinin uygulanması için zamanla yarıştıklarını bilerek; hastayı tanıyıp doğru tedavi için hızlıca yönlendirmeleri amacıyla kullanılan skorlama sistemleri ve sınıflamaların etkinliğini incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda Dicle üniversitesi acil servisine 20.08.2018 ile 31.08.2019 tarihleri arasında başvurup inme tanısı ile yatırılan 327 hastayı özellikle sahadaki ambulans ekibindeki acil tıp teknisyenlerinin de pratik şekilde kullanabileceği karmaşık olmayan ve büyük damar tıkanıklığını öngören bir skala olan FAST-ED(Field Assessment Stroke Triage For Emergency Destination) skoruna göre düşük risk(0-1), orta risk(2-3), yüksek risk(≥4) olarak 3 gruba ayırarak kıyasladık. Bunları hastaneye geliş şekli, geliş süresi, mortalite oranları, trombolitik tedavi alma ve laboratuvar parametrelerine göre inceledik. Sonuçlar mean±SD olarak verildi. Univarite istatistiksel analizler kategorik değişkenler için ki-kare testi ve sürekli değişkenler için student-t testi kullanılarak yapıldı. Grup içi karşılaştırmalarda gruplar normal dağılım göstermediği ve gruplarda ki denek sayısı eşit olmadığından dolayı Kruskal Wallis tek yönlü varyans analizi ve çoklu karşılaştırma yöntemi olarak MannWhitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Stroke is one of the most common causes of morbidity and mortality. The first application place for stroke cases is emergency services. Reversible ischemic brain damage can be avoided with rapid diagnosis and treatment in the right place. The aim of this study is; knowing that healthcare professionals and physicians who will recognize stroke in the field are competing over time for the application of new neuron-saving treatment methods such as thrombolytic and thrombectomy; to recognize the patient and to examine the effectiveness of scoring systems and classifications, which are used to direct them quickly for appropriate treatment. MATERIALS AND METHODS: In our study, 327 patients who were admitted to the emergency department of Dicle University between 20.08.2018 and 31.08.2019 and hospitalized with the diagnosis of stroke were examined. These patients were grouped according to the FAST-ED (Field Assessment Stroke Triage For Emergency Destination) score, which is an uncomplicated scale that can be used practically by emergency medical technicians in the field ambulance team. We divided the patients into 3 groups according to the FAST-ED score as low risk (0-1), medium risk (2-3) and high risk (≥4).Results are given as mean±SD. Univariate statistical analyzes were performed using chi-square test for categorical variables and student-t test for continuous variables. In the comparisons within the group, since the groups did not show a normal distribution and the number of subjects in the groups were not equal, Kruskal Wallis one-way analysis of variance and MannWhitney U test were used as multiple comparison methods.