65 yaş ve üzeri kişilerde hastalık profili ve yaşam kalitesi
- Tez No: 649514
- Danışmanlar: UZMAN MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Yaşlanma ve yaşlı sağlığı birinci basamak sağlık hizmetleri içerisinde giderek önemini artıran bir konu haline gelmiştir. Dünya nüfusunun yaşlanması, ülkelerin beklenen demografik dönüşümü geçirmelerinin bir sonucudur. Yaşlılık döneminde kronik hastalıkların oranı artmakta ve buna bağlı olarak yaşam kalitesi düşmektedir. Yaşlı popülasyonda ana hedeflerden birisi yaşam kalitesinin korunması olmaktadır. 65 yaş ve üzeri kronik hastalığı olan bireylerin bu durumlarının yaşam kalitesi ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada (SBÜ) İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Bağcılar (Güneşli) Eğitim Aile Sağlığı Merkezine 01.03.2020-31.05.2020 tarihleri arasında başvuran 65 yaş ve üzeri 196 hastaya tarafımızca oluşturulan sosyodemografik sorular ile WHOQOL-OLD yaşam kalitesi ölçeğinden oluşan bir anket formu uygulandı. Bu çalışmada istatistiksel analizler SPSS 24.0 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma) yanı sıra Shapiro – Wilk normallik testi ile değişkenlerin dağılımına bakılmış, normal dağılım gösteren değişkenlerin ikili grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi kullanılmıştır. Üçlü grupların karşılaştırılmasında Anova ve Bonferonni testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Aging and elderly health has become an increasingly important issue in primary health care services. The aging of the world's population is a result of the expected demographic transformation of countries. In the old age, the rate of chronic diseases increases and the quality of life decreases accordingly. One of the main goals in the elderly population is to maintain the quality of life. It was aimed to determine the relationship between these conditions of individuals with chronic diseases aged 65 and over and their quality of life. Materials and Methods: In this study, 196 patients aged 65 years and over who applied to Istanbul Bağcılar Health Practice and Research Hospital, Bağcılar (Güneşli) Education Family Health Center between 01.03.2020-31.05.2020 were evaluated with sociodemographic questions created by us and a questionnaire form WHOQOL-OLD consisting of a life quality scale. A questionnaire form consisting of a quality scale was applied. Statistical analyzes in this study were made with the SPSS 24.0 statistics package program.In the evaluation of the data, in addition to the descriptive statistical methods (mean, standard deviation), Shapiro - Wilk normality test was used to examine the distribution of variables, and independent t-test was used in comparison of normally distributed variables in binary groups. Anova and Bonferonni tests were used in comparison of triple groups.