Bağlanma stillerinin cinsel işlev bozuklukları üzerindeki etkisi ve yordayıcı olarak öfke duygusu ile ilişkisi üzerine bir araştırma
An investigation of the effect of attachment styles on sexual dsyfunctions and their relationship with sense of anger as a predictive
  1. Tez No: 649880
  2. Yazar: AYÇA ATİLA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, bağlanma stillerinin cinsel işlev bozuklukları üzerindeki etkisi ve bir yordayıcı olarak öfke duygusu ile ilişkisidir. Cinsel işlev bozukluğu görülen bireylerin bağlanma stilleri ve öfke tepkileri hakkında elde edilen bulgular tezin öncelikli amacıdır. Bu bağlamda genel tarama yönteminden yararlanılarak bir anket çalışması yapılmıştır. Ankette“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri- II”,“Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği”,“Çok Boyutlu Öfke Ölçeği”ve demografik sorular yer almaktadır. Elde edilen verilere göre, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği puanı ile Kaçınmacı Bağlanma alt boyut puanı ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri puanı arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunmuştur. 25 yaş ve altı grubun Kaygılı Bağlanma alt boyut puanları 26-35 yaş arası gruba göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Kadınların Ciddiye Alınmama, Haksızlığa Uğrama, Eleştirilme, Öfkeye Yol Açan Durumlar alt boyut puanları erkeklere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Lise mezunlarının Kendine Yönelik Öfke Düşünceleri alt boyut puanları yüksek lisans/doktora mezunlarına göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Orta düzey gelire sahip olanların Haksızlığa Uğrama, Öfkeye Yol Açan Durumlar alt boyut puanları yüksek düzeyde gelire sahip olanlara göre daha yüksektir. Boşanmış olanların Arizona Cinsel Yaşantılar puanları evli olanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bekar olanların Umursamaz Tepkiler alt boyut puanları evli olanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Alkol kullananların Diğerlerine Yönelik Öfke Düşünceleri alt boyut puanları alkol kullanmayanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Cinsel rahatsızlığı bulunanların Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği, Kaçınmacı Bağlanma, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, Diğerlerine Yönelik Öfke Düşünceleri, Kendine Yönelik Öfke Düşünceleri, Dünyaya Yönelik Öfke Düşünceleri, Öfkeyle İlgili Düşünceler Toplam ve Saldırgan alt boyut puanları cinsel rahatsızlığı bulunmayanlara göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the effect of attachment styles on sexual dysfunctions and their relationship with anger emotion as a predictor. Findings about attachment styles and anger reactions of individuals with sexual dysfunction are the primary aim of the thesis. In this context, a survey study was conducted by using the general screening method. The questionnaire includes“Experiences in Close Relationship Inventory-II”,“Arizona Sexual Experiences Scale”,“Multidimensional Anger Scale”and demographic questions. According to the data obtained, a weak positive correlation was found between the Arizona Sexual Experiences Scale score and the Avoidant Attachment sub-dimension score and the Experiences in Close Relationship Inventory score. The Anxious Attachment sub-dimension scores of the 25-year-old and younger group were found to be higher than the group between the ages of 26-35. It was determined that the sub-dimension scores of Not Being Taken Seriously, Being Wronged, Being Criticized and Anger-Causing Situations were higher than men. It was determined that high school graduates had higher Self-Anger Thoughts sub-dimension scores than graduate / PhD graduates. Those with middle-level income had higher scores for the sub-dimension of Being Wronged and Anger-Causing Situations than those with high income. It was determined that divorced people had higher Arizona Sexual Experiences scores than married ones. It was determined that careless reactions sub-dimension scores of the single were higher than those who were married. It was determined that alcohol users had higher scores of Anger Thoughts Towards Others sub-dimension scores than those who did not drink alcohol. It was concluded that the Arizona Sexual Experiences Scale, Avoidant Attachment, Experiences in Close Relationship Inventory, Anger Thoughts Towards Others, Self-Anger Thoughts, Anger Towards the World, Anger-related Thoughts Total and Aggressive subscale scores were found to be higher in those with sexual illness than those without sexual illness.