The ultrasonic properties of colon cancer tissue
Kolon kanseri dokusunun ultrasonik özellikleri
  1. Tez No: 650018
  2. Yazar: ŞERİFE ZÜLEYHA YELKEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ERKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kanser insan hayatını tehdit eden hastalıkların başında gelmektedir. Bundan dolayıdır ki tanısı oldukça önemlidir. Kanserin tanısı için pek çok görüntüleme sistemi geliştirilmiştir. Ultrasonik görünteleme de bunlardan biridir. Kanser çeşitleri arasında kolon kanseri oldukça yüksek bir orana sahiptir. Kolon kanseri tüm kanser tanıları içerisinde üçüncü en yaygın kanser çeşitidir. Kolon kanserinin hem tanısı hem de tümör sınırlarının düzgünce belirlenmesi hastanın yaşamı ve yaşam kalitesi açısından oldukça mühimdir. Bu tez çalışmasında Taramalı Akustik Mikroskop kullanılarak 3 farklı hastadan alınmış sağlıklı ve tümör içeren kolon örnekleri incelenmiştir. Bu dokuların ultrasonik özellikleri ortaya konmuştur. Sağlıklı kolon dokusu ile tümör içeren kolon dokusu arasındaki ultrasonik özelliklerin farklılığı gözlemlenmiştir. Tümörün sınırlarının daha iyi belirlenmesi için daha ayrıntılı bir görüntü veren ve analiz aracı olarak kullanılabilecek yeni bir bilgisayar programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is the most threatening disease for human life. Therefore, diagnosis of cancer is very important. For cancer diagnosis, many medical imaging systems have been developed. Ultrasonic imaging is one of them. Colon cancer presents a signi cant important statistics amongst all cancer types. Colon cancer is the third most common cancer diagnosed in all cancer cases. Both diagnosis of colon cancers and determining tumor limits precisely are quite important for patients' lives and life quality. In this thesis, healthy and tumorous colon tissues from 3 different patients are examined by using Scanning Acoustic Microscopy. Ultrasonic properties of those tissues are presented. The di erence of ultrasonic properties between healthy and tumorous colon tissues is observed. For a better determination of the tumor, a new computer program is developed providing detailed images and analysis tool.