Üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığıyla yetersizlik duygusu arasındaki ilişki
The relationship between social media addiction and inferiority feeling in university students
  1. Tez No: 652088
  2. Yazar: EROL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı düzeyi ile yetersizlik duygusu düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını araştırmak amacıyla hazırlanmış kesitsel bir araştırmadır. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde öğrenim gören 421 lisans öğrencisinden elde edilen veriler ile oluşturulmuştur. Araştırmada seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Öğrencilerin sosyal medya bağımlılık düzeyinin ölçülmesinde Şahin (2018) tarafından geliştirilen“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”, yetersizlik duygusu düzeyinin ölçülmesinde ise Akdoğan ve Ceyhan (2014) tarafından geliştirilen“Yetersizlik Duygusu Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatiksel analizinde bağımsız örneklemler için t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ANOVA sonuçlarının anlamlı olması durumunda Tukey HSD testi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı düzeyi ile yetersizlik duygusu düzeyi arasında negatif yönlü ilişki olduğu bulunmuştur. Sosyal medyayı günlük 7 saat ve üzerinde bir süre kullananların diğerlerine göre, 7 yıl ve daha uzun süredir sosyal medya kullananların diğerlerine göre sosyal medyaya daha bağımlı olduğu bulunmuştur. Diğer demografik değişkenlerle, sosyal medya bağımlılığı ve yetersizlik duygusu düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to investigate the relationship between social media addiction and sense of inferiority of university students. The research consists data collected from 421 undergraduate students studying in Ondokuz Mayıs University in 2018-2019 educational year. The research sample size was determined by appropriate sampling method. The“Social Media Addiction Scale”developed by Şahin (2018) was used to measure the social media addiction level of the students, and the“Inadequacy Scale”developed by Akdoğan and Ceyhan (2014) was used to measure the level of inadequacy. In the statistical analysis of the data, independent sample t test, one-way analysis of variance (ANOVA), If ANOVA results are significant Tukey HSD test and and simple linear regression analysis were used. As a result of the research, it was found that there is a negative relationship between the level of inferiority feeling of the university students and the level of social media addiction. It has been found that those who use social media for 7 hours or more per day are more dependent on social media than others who have been using social media for 7 years or more. There was no significant relationship between other demographic variables and social media addiction and the level of inadequacy.