Retranslation and visibility of the translator: Analysis of Turkish translations of Jack London's The Call of the Wild within the framework of Venuti's Invisibility Theory
Yeniden çeviri ve çevirmenin görünürlüğü: Jack London'un The Call of the Wild eserinin Türkçe çevirilerinin Venuti'nin Görünmezlik Kuramı çerçevesinde analizi
- Tez No: 653022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BÜŞRA SÜVERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çeviri ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Jack London'un The Call of the Wild (1903) romanı Buck isimli bir köpeğin macerasını anlatmaktadır. Kaliforniya'da yaşarken zorla alıkonularak Klondike'te kızak köpeği olarak çalışması için satılan Buck'ın hikâyesi, okurları iklimin, yaşam biçimlerinin, dilin ve birçok unsurun oldukça farklı olduğu dünyanın en uzak noktalarından birine götürmektedir. Bu nedenle romanda Türkçeye ve Türk kültürüne yabancı birçok sözcük ve terim bulunmaktadır. Roman Türkçeye birçok kez çevrilmiştir. Araştırmada romanın üç Türkçe çevirisi incelenmiştir. Son otuz yılda Vahşetin Çağrısı başlığıyla çevrilen üç çeviri ele alınmıştır ve her on yıllık dilimden bir adet çeviri seçilmiştir: Gülen Aktaş (1997), Levent Cinemre (2009), Gökçe Köse (2015). Tezin amacı Antoine Berman'ın Yeniden Çeviri Savının doğrulanıp doğrulanmadığını araştırmaktır. Yeniden Çeviri Savı çevirmenin görünürlüğünün her yeniden çeviride arttığını, günümüze en yakın tarihli çevirinin orijinal metne en yakın çeviri olduğunu ve bu çevirinin çevirmeninin en görünür çevirmen olduğunu öne sürmektedir. Araştırma çevirmenlerin görünürlüğünü ve yerlileştirme ve yabancılaştırma stratejisi kullanımlarını incelemiştir. 36 kültür öğesi içeren 30 örnek veri olarak toplanmıştır ve Newmark ve Espindola'nın kültürel öğe sınıflandırmalarından faydalanılarak 6 kategoriye ayrılmıştır. Örnekler karşılaştırma yapılarak incelenmiştir. Bu incelemeye göre Aktaş en görünür (%50), Köse ikinci en görünür (%43,3) ve Cinemre en az görünür (%40) çevirmen olarak belirlenmiştir. Örneklerin analizine göre Aktaş %47,2, Cinemre %33,3 ve Köse %41,6 oranında yabancılaştırma stratejisi kullanmıştır. Sonuçlar, çevirmenin görünürlüğünün, çeviri metninin orijinal metne yakınlığının ve yabancılaştırma stratejisinin kullanımının her yeniden çeviriyle ve doğrusal olarak artmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Jack London's novel The Call of the Wild (1903) is the story of a dog named Buck, who lived in California and was kidnapped and sold to work as a sled dog in Klondike. The novel takes the readers to the furthest part of the world in where climate, lifestyle, language and many aspects differs markedly between every culture. The novel has been translated into Turkish many times. Three Turkish translations of the novel have been taken up in the study. Three translations with the title Vahşetin Çağrısı from last three decades are collected: Gülen Aktaş (1997), Levent Cinemre (2009), Gökçe Köse (2015). The study aims at finding out whether Antoine Berman's Retranslation Hypothesis is verified. According to the Retranslation Hypothesis, the visibility of the translator increases through retranslations, the last retranslation is the closest text to the original and it's translator would be the most visible translator. If the visibility of the translator increases through foreignization strategy use while it decreases through domestication strategy use which makes the translator invisible. The study analyses the translators' invisibility in addition to foreignization and domestication strategy use within the framework of Lawrence Venuti's Invisibility Theory. 30 examples with 36 cultural items have been collected and divided into six categories in accordance with Newmark's and Espindola's Culture-Specific Items categorizations. They have been evaluated comparatively. According to the evaluation, Aktaş is the most visible (50%), Köse is the second most visible (43,3%) and Cinemre is the least visible (40%) translator. Aktaş uses foreignization strategy by %47,2, Cinemre by 33,3% and Köse by 41,6%. The results show that the visibility of the translator and the use of foreignization strategy do not increase and the text does not become closer to the original in each retranslation, linearly.