Analyzing attitude toward internet ads and its effect on consumer choice: A study on Instagram ads
İnternet reklamlarına yönelık tutumun ve bunun tüketici seçimi üzerine etkisinin analizi: Instagram reklamları üzerine çalışma
- Tez No: 654268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tüketim uzun zamandır sanal dünya etkileşimlerinin farklı türde en önemli biçimlerinden biri haline gelerek, gerçek dünya sınırlarının ötesine geçti. Bugün çeşitli internet teknolojilerinin yardımıyla ürün yaratıcılarının yanı sıra hizmet temsilcilerinin de önemli ölçüde kendi iş sınırlarını genişletmek için mükemmel bir fırsatları vardır. E-ticaret, sanal işletme ve bu gibi kavramlar uzun zamandan beridir sürece dahil edilmiştir. Artık çok sayıda internet veya mobil siteleri, uygulamalar kendi hizmetlerini internet üzerinden“promosyon”olarak sunuyorlar. Ve artık bu bir sanal sanayi olarak her yıl ivme kazanıyor, ölçeğini genişletiyor. Buna ek olarak, Internet üzerinden alışveriş yapan alıcıların sayısı son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Sanal dünyaların çekiciliği, kendi içinde önemli bir değişiklikle benimsenen kurallarla birlikte dünyanın fiziksel ve ekonomik dünyasını yansıtma yeteneklerinde yatıyor. Bu dünyalar kolayca binlerce insana hitap için bir toplum oluşturabilir. Yani, Internet modern toplumun en önemli teknolojisidir. Yeni ekonominin kaynağı olarak küresel ağ, sosyal kalkınmanın belirleyici bir unsuru haline gelmiştir. Aynı zamanda insanlar tarafından oluşturulan Internet, onların ihtiyaçlarına, ilgi alanlarına ve değerlerine adapte olmuştur. Aslında, Internet bir bütün olarak toplumun ve bu toplumda yaşayan insanların bir yansımasıdır. Facebook, Instagram, Twitter ve başka bu gibi büyük sosyal medya platformları, şirketleri daha yüksek etkileşim oranında ürünlerine erişilebilir hale getiriyor.
Özet (Çeviri)
Consumption has long gone beyond the boundaries of real world, becoming one of the most important forms of different kinds of interactions in the virtual world. Today companies have opportunity to expand boundaries of their business with assistance of varied internet technologies. The concepts like e-commerce, virtual business, etc. has long been included in the process. A huge number of web or mobile sites and applications offer their services as“promotion”of business on the Internet. And it is already a virtual industry, every year gaining its momentum and expanding its scale. In addition, the number of buyers who make purchases over the Internet has increased significantly in recent years. The attractiveness of virtual worlds lies in their ability to reflect the physical and economic world of the earth, with a significant change in the rules adopted therein. These worlds can easily be created as a society to appeal to thousands of people. So, the internet is the most important technology of the modern society. As a source of the new economy, the global network becomes a determining factor of social development. At the same time, the Internet, created by people, adapting it to their needs, interests and values. In fact, the Internet is a reflection of society and people living in it as a whole. Social media platforms such as Facebook, Instagram, Twitter and others make companies accessible to their resource at higher rate of interaction.