The relationship between marketing expenses and profitability ratios in telecommunication industry in Turkey
Türkiye'de telekomünikasyon sektöründe pazarlama giderleri ile karlılık oranları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 654269
  2. Yazar: OMAR SAIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Pazarlama, modernde önemli bir konu haline geldi Piyasa ihtiyaçlarını anlayan ve nakit üzerindeki etkisi olan iş akış. Bazen katkıyı oluşturmak zor olsa da tarafından kazanılan kar veya faydaların elde edilmesinde pazarlamanın firma, ancak her uygulamanın katkısı dahil pazarlama, firmaların yönetiminde bilimsel olabilir öngörülen. Bu tez, arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. türkiye'deki pazarlama ve karlılık oranları telekomünikasyon şirketleri. Etkisini inceledi karlılığı ve geliri artırmada pazarlama. Katkı sayının artması üzerinden pazarlama oranı değerlendirildi müşterilerin. Pratik parça kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilir Korelasyonu bulmak için şirketlerin Mali Beyanları Etkili olup olmadığına karar vermek için çalışma süresi boyunca katsayı pazarlama bütçesini artırın ve maksimumu bulun ve pazarlama için harcanacak en uygun para miktarı pazarlama bütçesine dayalı yüksek karlı oran tabanı.
Özet (Çeviri)
Marketing has become an essential subject in modern business that understand the market needs and effect on cash flow. Although sometimes it is hard to establish the contribution of marketing in the achievement of profits or benefits earned by the firm, yet the contribution of each practice, including marketing, in management of the firms, can be scientifically projected. This thesis aims to determine the relationship between the marketing and the profitability ratios in the turkey's telecommunication companies. It has examined the influence of marketing in improving profitability and income. The contribution of marketing has been assessed on the increment of the number of clients. The Practical part analyses statistically by using companies' Financial Statement to find The Correlation Coefficient during the period of study to decide if it is efficient to increase the budget of marketing and find the maximum and optimal amount of money to spend on marketing that returns a high profitable rate base on marketing budget.