Yeni medya unsurlarından sosyal medya kullanımı ile davranışsal finans eğilimlerinin etkileşimi üzerine bir araştırma
A research on the interaction of behavioral finance trendswith internet and social media use
  1. Tez No: 654553
  2. Yazar: NUR BAYDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, bireylerin finans kararlarında, yeni medya unsurlarından sosyal medya ve davranışsal finansın etkilerini saptamak amacı ile hazırlanmıştır. Bireylerin finansal kararlarında rasyonel olduğu varsayımı 1980'lerden itibaren yeterli görülmemeye başlanmıştır. Yalnızca dış faktörlere göre değerlendirme yapmadığını ifade eden bireyler, dışarıdan aldıkları bilgileri de kullanarak kendi içsel değerlendirmelerini yapmakta ve buna göre karar vermektedir. Bu süreçte kararlar genellikle irrasyonel olmaktadır. Bu çalışmada bireylerin karar süreçleri üzerinde yeni medyanın etkisi bu perspektiften araştırılmıştır. Nicel ve nitel araştırma yöntemleri bir arada kullanılarak karma çalışma yapılmıştır. Anket yöntemiyle veri toplanarak ampirik bir araştırma yapılmış ve nicel araştırma gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırmada“davranışsal finans ölçeği”ve“sosyal medya ölçeği”kullanılmıştır. Nicel araştırma bulgularını derinlemesine incelemek için nitel çalışma kapsamında mülakat uygulanmıştır. Nicel yöntemlerle elde edilen veriler, mülakat sonuçlarıyla karşılaştırılarak tartışılmış ve değerlendirilmiştir. Davranışsal finans eğilimlerinden temsil etmedeki artışın, bireylerin internet kullanma davranışını artırdığı tespit edilmiştir. Kayıptan kaçınma eğilimindeki artışın, yatırım araçlarını tercih ederken hislerini kullanma davranışını artırdığı görülmektedir. Aşırı iyimserlik eğilimindeki artışın da yatırım araçlarını tercih ederken bireylerin hislerine dayalı karar verme davranışını güçlendirdiği görülmektedir. Katılımcıların demografik özellikleriyle davranışsal finans eğilimleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Nitel araştırma verilerinin nicel araştırma sonuçlarını desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to determine the effects of social media and behavioral finance, which are among the new media elements, on the financial decisions of individuals. The assumption that individuals are rational in their financial decisions has not been considered sufficient since the 1980s. Individuals who state that they do not evaluate only according to external factors make their own internal evaluations by using the information they receive from outside and make decisions accordingly. In this process, decisions are often irrational. In this study, the effect of new media on individuals' decision processes was investigated from this perspective. A mixed study was conducted by using quantitative and qualitative research methods together. An empirical research was conducted by collecting data with the survey method and quantitative research was carried out. In the quantitative research,“behavioral finance scale”and“social media scale”were used. An interview was conducted within the scope of the qualitative study to examine the quantitative research findings in depth. The data obtained by quantitative methods were discussed and evaluated by comparing them with the interview results. It has been found that the increase in representation from behavioral finance tendencies increases the internet usage behavior of individuals. It is seen that the increase in loss avoidance tendency increases the behavior of using feelings while choosing investment instruments. It is seen that the increase in the tendency of excessive optimism strengthens the decision-making behavior of individuals based on their feelings while choosing investment instruments. Significant relationships were found between the demographic characteristics of the participants and their behavioral finance tendencies. It has been observed that the qualitative research data support the quantitative research results.