Çalışanların motivasyonlarını etkileyen unsurlar: Bir kamu kurumu örneği
The factors of employees motivation: The sample of public institution
- Tez No: 655217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Motivasyon unsuru, gerek kamu gerekse özel sektörde en önemli değer olarak bilinen emek faktörün, etkin ve verimli değerlendirilebilmesinde ihtiyaç hissedilen bir olgudur. Motivasyon, çalışanın istekli olması ve harekete geçmesini sağlayan bir olgu olarak başarının yakalanmasında ve sürdürülebilir olmasında en önemli etkenlerdendir. Bir kamu kurumu olan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün taşra teşkilatı İlçe Emniyet Müdürlüğü ölçekli çalışma uygulamalı bir çalışmadır. Çalışma, Bursa İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Mustafakemalpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü çalışanlarına yönelik yapılan anketten oluşmaktadır. Yöneticilere bakış açısı, psiko-sosyal, örgütsel, ekonomik ve fiziksel yeterlilikler değişkenlerinden oluşan anket formu, çalışanların motivasyonlarını etkileyen unsurlara yönelik 45 soru ve ankete katılanların demografik özelliklerine ilişkin 7 soru olmak üzere 2 bölümde toplam 5 sayfa ve 52 sorudan oluşmaktadır. Dağıtılmış olan 134 adet anket formundan 2'si geri dönmemiş, 132'si ise ulaştırılmış, bunlardan 20'sinin doldurulmadığı anlaşılmış, doldurulanlardan 4'ü ise değerlendirmeye alınmamış, geri kalan 108 adet anket formu değerlendirmeye alınmıştır. Katılımcılar tarafından doldurulmuş olan anket formlarının analizinde bir paket programdan yararlanılmıştır. Verilerin analizinde, frekans dağılımları, aritmetik ortalama, bağımsız grup t-testi, tek yönlü anova analizleri uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin motivasyonlarını etkileyen unsurların, demografik özelliklerine göre farklılıklarının tespit edilmesi ve aralarındaki ilişkinin saptanmasıdır. Elde edilen bulgularla yönetim fonksiyonunun etkinleştirilmesi bağlamında idarecilere çözüm önerileri sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The element of motivation is the fact that the labor factor, which is known as the most important value in both public and private sectors, is felt to be evaluated effectively and efficiently. Motivation is one of the most important factors in achieving success and sustainability as a fact that enables employees to be willing and take action. The provincial organization of the General Directorate of Security, which is a public institution, is a scale-based practical study. The study consists of a questionnaire for the employees of Mustafakemalpaşa District Police Department of Bursa Provincial Security Directorate. The questionnaire, consisting of the perspective of managers, psycho-social, organizational, economic and physical competencies, consists of 45 questions about the factors that affect the motivation of the employees. And 7 questions about the demographic characteristics of the participants, totaling 5 pages and 52 questions.2 of survey forms unreturned, 132 of survey forms returned from distributed 134 survey forms. Of the 134 questionnaires distributed, 2 were not returned, 132 were delivered, 20 were not completed, 4 were not evaluated, and the remaining 108 questionnaires were taken into consideration. A package program was used to analyze the questionnaires completed by the participants. In the analysis of data, frequency distributions, arithmetic mean, independent group t-test, one-way anova were applied. The aim of this study is to determine the factors affecting the motivation of the officers of the District Police Department according to their demographic characteristics and to determine the relationship between them. With the findings obtained, it is aimed to present solutions to the managers in the context of activating the management function.