Beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki profesyonellik ve mesleğe adanmışlık düzeylerinin incelenmesi
Determination of the professional professionalism and commitment to the profession levels of physical education teachers
  1. Tez No: 657502
  2. Yazar: MUZAFFER ABAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki adanmışlık ve mesleki profesyonellik düzeylerini belirleyerek, aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın çalışma örneklemini 2019-2020 eğitim-öğretim yılı güz ve bahar dönemi Bolu ili ve ilçelerinde görev yapan 142 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplanmasında beden eğitimi öğretmenlerinin sosyodemografik özelliklerini belirleyebilmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Kozikoğlu ve Senemoğlu (2018) tarafından geliştirilen“Öğretmenlik Mesleğine Adanmışlık Ölçeği”ve Yılmaz ve Altınyurt (2014) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Mesleki Profesyonellik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, çarpıklık ve basıklık testleri, Levene Testi, bağımsız gruplar t testi ve Pearson Korelasyon testinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde çalışmaya katılan beden eğitimi öğretmenlerinin mesleğe adanmışlık düzeylerinin yüksek seviyede olduğu belirlenmiştir. Mesleğe adanmışlık ölçeğinin tüm alt boyutları ve ölçeğin tamamından elde edilen puanlar cinsiyet, görev yapılan okul türü, eğitim seviyesi ve mesleki kıdem değişkenlerine göre karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmamıştır (p>0,05). Ayrıca, Beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki profesyonellik düzeylerinin yüksek seviyede olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin mesleki profesyonelliği ölçeğinin tüm alt boyutları ve ölçeğin tamamından elde edilen puanlar cinsiyet, eğitim seviyesi ve mesleki kıdem değişkenlerine göre karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the professional commitment and professional professionalism levels of physical education teachers and examine the relationship between them. The study sample of the research consists of 142 physical education teachers working in Bolu province and its districts in the fall and spring semesters of the 2019-2020 academic year. Scanning model was used in the research. The personal information form prepared by the researcher, the“Commitment to the Teaching Profession Scale”developed by Kozikoğlu and Senemoğlu (2018) and the“Teachers' Professional Professionalism Scale”developed by Yılmaz and Altınyurt (2014) were used in data collection to determine the sociodemographic characteristics of physical education teachers. Frequency, percentage, skewness and kurtosis tests, Levene Test, independent groups t test and Pearson Correlation test were used to analyze the data. When the research findings were examined, it was determined that the physical education teachers who participated in the study had a high level of commitment to the profession. A statistically significant difference was not found when all sub-dimensions of the scale of commitment to the profession and the scores obtained from the whole scale were compared according to the variables of gender, type of school, education level and professional seniority (p> 0.05). In addition, it was concluded that the professional professionalism level of physical education teachers was high. When all sub-dimensions of the teachers' professional professionalism scale and the scores obtained from the whole scale were compared according to the variables of gender, education level and professional seniority, no statistically significant difference was found (p> 0.05).