Tracing conservative modernization of Turkey between 2010-2020: School architecture in Istanbul's historical peninsula
Türkiye'de muhafazakar modernleşmenin izini sürmek (2010-2020): İstanbul tarihi yarımadada okul mimarisi
- Tez No: 657672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GIORGIO GASCO, DOÇ. BÜLENT BATUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Modernleşme, Osmanlı'nın son döneminden itibaren mimarlık dahil her alanda Türkiye'nin ideolojik gündemindedir. O zamandan beri, farklı modernleşme anlayışları denenmiştir ve sonuncusuna 21. yüzyılın ilk 20 yılında siyasette muhafazakar bir güçle ulaşılmıştır. Modernitenin güncel yorumu ve yeni ulusal mimari yapma girişimleri göz önüne alındığında, bu tez muhafazakar modernleşmeyi okul mimarisiyle ilişkilendirir. Dönemlerin modernleşme anlayışını tanımlamada önemli bir araç olmanın ötesinde, yeni ulusal mimari 2005 yılında devlet okulları için hazırlanan tip projelerle tanıtılmıştır. 2005'ten bu yana, bu yeni mimari üslup süreç halindedir ve artık belirli bir bireysel üslupla değil, daha çok devam eden bir müzakereyi ima eden belirsiz bir nitelikler kümesi ile karakterize edilmektedir. Bu karakterlerin en son örnekler üzerinden izini sürmek için, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (ISMEP) kapsamında yeniden inşa edilen okul projeleri koleksiyonu, her türlü küresel, ulusal ve yerel dinamiklerle geniş bir mimari dil çeşitliliğini temsil etmektedir. ISMEP, Türkiye'de okul inşası konusundaki olağan uygulamaların aksine 2010 yılında tip proje uygulamasını da terk etmiş ve özel projeleri benimsemiştir. Gelenekle sınırları yeniden şekillendirmeye yönelik güncel girişimler ışığında, bu tez İstanbul'un Tarihi Yarımadası'nda 12 devlet okulunu muhafazakar modernleşmeyi örnekleyen mikrokozmoslar olarak almıştır. Eğitim mekânlarının ideolojik söylem yansıması ve mimari mekan olarak okumasıyla, muhafazakar modernleşmenin restorasyon ideolojisi, mimari mekanların ve öğelerin (yeniden) icat edilmesi ve tanıtılması olarak ortaya çıkmıştır. Bu şekilde, yerelliğin küresel olarak yeniden inşası ISMEP'in devlet okulları ile örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modernization in all fields, including architecture, is on Turkey's ideological agenda since the late Ottoman period. From that time, different understandings of modernization have been attempted, and reaching the last one in the first 20 years of the XXI century, with conservative power in politics. Considering modernity's contemporary interpretation and the attempts towards making new national architecture, this thesis relates conservative modernization to school architecture. Apart from being a significant medium in describing the periods' understanding of modernization, new national architecture was introduced in 2005 with new prototype projects for public schools. Since then, this new architectural style is under process and characterized no longer by a specific individual style but much more by an ambiguous set of characters which imply continuing negotiation. To trace these characters over the latest samples, the portfolio of reconstructed school projects in the scope of the Istanbul Seismic Risk Mitigation and Emergency Preparation Project (ISMEP) represents a wide diversity of architectural languages with all kinds of global, national, and local dynamics. Contrary to the regular practice in building schools in Turkey, ISMEP has also abandoned prototype projects and adopted special projects in 2010. In the light of contemporary attempts to refashion bounds with tradition, this thesis took 12 reconstructed public schools in Istanbul's Historical Peninsula as microcosms that epitomized conservative modernization. By reading educational spaces as the reflection of ideological discourse and architectural space, the restoration ideology of conservative modernization was revealed as the (re-)invention and promotion of architectural spaces and elements. In this way, the global reconstruction of the locality was exemplified with ISMEP's public schools.