Acil servise başvuran kronik obstrüktif akciğer hastalarında ilaca uyum ve öz-etkililik düzeylerinin incelenmesi
Examination of drug compliance and self-efficacy levels in chronic obstructive pulmonary patients admitted to the emergency department
  1. Tez No: 659506
  2. Yazar: KARTAL DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu araştırma, acil servise başvuran kronik obstrüktif akciğer hastalarında ilaca uyum ve öz-etkililik düzeylerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, Ocak-Ekim 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran 235 Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tanılı hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Kişisel Bilgi Formu, İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği ve KOAH Öz-Etkililik Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Shapiro Wilks testi, Kruskal Wallis testi, Mann-Whitney U testi, Bonferroni-Dunn testi ve Spearman korelasyon testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalamalarının 69.4±11.24 yıl (min:32; maks:96) olduğu, %69.4'ünün erkek, %48.5'inin ilkokul mezunu, %63.8'inin evli ve %60.8'inin emekli olduğu bulunmuştur. Hastaların İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği puan ortalaması 22.85±3.10 ve KOAH Öz-Etkililik Ölçeği toplam puan ortalaması 1.65±0.54 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This descriptive study was conducted to examine drug adherence and self-efficacy levels in chronic obstructive pulmonary patients admitted to the emergency department. Method: The research was carried out with 235 patients diagnosed with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) who applied to the Emergency Service of Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital between January-October 2020. The data were collected by face-to-face interview method using Personal Information Form, Medication Adherence Report Scale, and COPD Self-Efficacy Scale. IBM SPSS 23.0 package program was used for statistical analysis of the data. The data were evaluated using descriptive statistics, Shapiro Wilks test, Kruskal Wallis test, Mann-Whitney U test, Bonferroni-Dunn test, Spearman correlation test. Results: It was found that the average age of the patients participating in the study was 69.4 ± 11.24 years (min: 32; max: 96), 69.4% were male, 48.5% were primary school graduates, 63.8% were married and 60.8% were retired.