Doğal yollarla çocuğu olan ve olamayan bireylerde ölüm kaygı düzeyinin incelenmesi
Investigation of death anxiety level in those who have and not able to have children with a natural way
- Tez No: 659545
 - Danışmanlar: PROF. DR. FUAT TANHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, öncelikle bireylerin çocuk sahibi olma nedenlerini incelemek ardından doğal yollarla çocuğu olan ve olamayan bireylerin ölüm kaygı düzeylerini belirleyerek; çocuk sahibi olma yönteminin ölüm kaygısı açısından farklılık yaratıp yaratmadığını incelemektir. Ayrıca ölüm kaygısı çocuğun varlığı (doğal yollarla çocuğu olamayanlar için) ve diğer çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmiştir. Çalışma nicel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiş olup hem betimsel hem de ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, amaçsal örnekleme yöntemlerinden kartopu örnekleme yöntemi ile seçilen doğal yollarla çocuğu olan ve olamayan bireyler oluşturmaktadır. Doğal yollarla çocuğu olan 154 kişi ve doğal yollarla çocuğu olamayan 146 kişi olmak üzere toplamda 300 kişiye çevrim içi anket yoluyla ulaşılmıştır. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Thorson-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler (aritmetik ortalama, standart hata, standart sapma, frekans, yüzde, varyans) ve parametrik testler (iki grup arasındaki fark için student t-testi, ikiden fazla grup arasındaki fark için tek yönlü varyans analizi) kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; ölüm kaygısının ve alt boyut puanlarının çocuk sahibi olma yöntemi durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Buna göre doğal yollarla çocuğu olamayan bireylerin doğal yollarla çocuğu olan bireylere göre ölüm kaygılarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca doğal yollarla çocuğu olamayan bireyler arasında hiç çocuğu olmayanların, çocuğu olanlara göre ölüm kaygılarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Analizler neticesinde ölüm kaygısı düzeyinin bireyin cinsiyeti, dindarlık, yaratıcıya yönelik ifade biçimi ve yakınını kaybetme değişkenleri açısından anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to first examine the reasons for individuals to have children, then by determining the death anxiety levels of individuals who can and cannot have children naturally; to examine whether the method of having children makes a difference in terms of death anxiety. In addition, death anxiety was evaluated in terms of the existence of the child (for those who could not conceive naturally) and various other variables. The study was carried out with quantitative research method, and both descriptive and relational survey models were used. The sample of the study consists of individuals who can and cannot have children naturally, selected by snowball sampling method, which is one of the purposeful sampling. A total of 300 people, including 154 people who have a child naturally and 146 who cannot have children naturally, were reached through an online survey. The data were obtained by“Personal Information Form”and“Thorson-Powell Death Anxiety Scale”. Descriptive statistics (arithmetic mean, standard error, standard deviation, frequency, percentage, variance) and parametric test (student t-test for the difference between two groups, one-way analysis of variance for the difference between more than two groups) were used in the analysis of the data. Considering the findings obtained, it was determined that death anxiety and subscale scores differ significantly based on the status of the method of having children. Accordingly, it was concluded that individuals who cannot have children naturally have significantly higher death anxiety than those who have children naturally. In addition, it was determined that among individuals who cannot children naturally, the death anxiety of those who have no children are significantly higher than those who have children. As a result of the analyzes, a significant difference was found in the total score of death anxiety in terms of the individual's gender, religiosity, the way of expressing religion and the variable of losing a relative.