İlköğretim okulları ikinci kademede görev yapan beden eğitimi ve diğer branş öğretmenlerinin sınıf yönetimi davranışlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi (Siirt örneği)
Investigation by comparative of class management behaviors of between physical education and other branch teachers who work in primary schools at the second stage (A sample of Siirt)
  1. Tez No: 660225
  2. Yazar: MURAT KORKUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmada ilköğretim okulları ikinci kademede görev yapan beden eğitimi öğretmenleri ve Türkçe, fen bilimleri, yabancı dil, müzik, sosyal bilgiler, görsel sanatlar, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerini kapsayan diğer branş öğretmenlerinin sınıf yönetimi davranışları incelenmiştir. Diğer branş dersleri genel olarak sınıflarda, laboratuar ya da atölyelerde; beden eğitimi dersleri ise okul bahçeleri gibi açık alanlarda ya da kapalı spor salonlarında yürütülmektedir. Başta dersin yürütüldüğü ortam olmak üzere, dersin işleyişindeki anlatım teknikleri ve yöntemleri, kullanılan araç-gereçler, kılık kıyafet düzeni, ortamın psikolojiye olumlu ya da olumsuz yansımaları gibi farklılıklar sınıf yönetimi davranışlarını etkilemektedir. Diğer branş dersleri ilköğretim kurumları haftalık ders çizelgesi- ilköğretim ikinci kademede en az üç sınıf düzeyinde okutulması zorunlu derslerden oluşmaktadır. Araştırmada Şahin ve Altunay (2011) tarafından geliştirilen“Sınıfı Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır. Yedi alt boyut ve kırk maddeden oluşan ölçek ve kişisel bilgi formu Siirt ili Merkez, Pervari, Eruh, Baykan, Tillo, Kurtalan ve Şirvan ilçelerinde görev yapan rastgele seçilen her branştan otuzar öğretmen tarafından beşli likert ölçeğine göre cevaplanmıştır. Yapılan analizler sonucu istatistiksel olarak branşlar arasında her alt boyutta anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Sonuç olarak etkileşimsel davranışlarda beden eğitimi öğretmenlerinin puanlarının Türkçe, fen bilimleri, müzik, sosyal bilgiler, görsel sanatlar, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin puanlarından yüksek olduğu görülmüştür. İlgiyi sürdürme ve sorun çözme davranışları alt boyutunda beden eğitimi öğretmenlerinin puanları fen bilimleri öğretmenlerinden daha yüksekken ve demokratik davranışlar alt boyutunda daha düşüktür. Uyarma davranışları alt boyutunda Türkçe öğretmenlerinin puanları beden eğitimi öğretmenlerinden daha yüksektir. Beklenti ve kurallara uyma davranışları alt boyutunda müzik öğretmenleri beden eğitimi öğretmenlerine göre daha düşük puanlar vermişlerdir. Cezalandırma davranışları alt boyutunda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin puanları beden eğitimi öğretmenlerinden daha yüksektir. Derse başlama ve ilgi çekme davranışları, etkileşimsel davranışlar ve ilgiyi sürdürme ve sorun çözme davranışları alt boyutlarında matematik dersi öğretmenlerinin puanları beden eğitimi öğretmenlerinden daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
In this study, classroom management behaviors of physical education teachers and other branch teachers including Turkish, science, foreign language, music, social studies, visual arts, mathematics, religious culture and ethics teachers who work in primary schools at the second stage has been studied. Other branch courses are generally held in classrooms, laboratories or workshops; Physical education classes are conducted in open areas such as school gardens or in indoor sports halls. Differences such as the environment in which the lesson is conducted, the lecture techniques and methods, the tools and equipment used, the dressing order, the positive or negative reflections of the environment on psychology affect classroom management behaviors. Other branch courses are compulsory courses to be taught at least three grades in the second stage of primary education according to primary education institutions weekly course schedule. In the research,“Classroom Management Scale”developed by Şahin and Altunay (2011) was used. The scale and personal information form, consisting of seven sub-dimensions and forty items, were answered according to the five-point likert scale by thirty teachers from each branch randomly selected from the districts of Central, Pervari, Eruh, Baykan, Tillo, Kurtalan and Şirvan in Siirt. As a result of the analysis, it was seen that there were statistically significant differences between branches in each sub-dimension. As a result, it was observed that the scores of physical education teachers in interactional behaviors were higher than the scores of Turkish, science, music, social studies, visual arts, mathematics, religious culture and ethics teachers. Physical education teachers' scores in sustaining interest and problem solving behaviors sub-dimension were higher than science teachers and lower in democratic behaviors sub-dimension. Turkish teachers' scores in the stimulation behavior sub-dimension are higher than physical education teachers. Music teachers scored lower than physical education teachers in the sub-dimension of expectations and obeying the rules. In the sub-dimension of punitive behaviors, the scores of religious culture and moral knowledge teachers are higher than physical education teachers. Mathematics lesson teachers' scores were lower than physical education teachers in sub-dimensions of starting and attracting attention behaviors, interactional behaviors, and maintaining interest and problem solving behaviors.