İşletmelerde iş ahlakı ve bir uygulama (ETİKA)
  1. Tez No: 66022
  2. Yazar: ADEM GÜLMEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Verimliliğin artırılması kalkınma çabalarının hızlandırılmasında önemli rol oynayacaktır. Bu nedenle Türkiye'nin gündeminde olması gereken en önemli konulardan birisi verimlilik olmalıdır. Kıt kaynakların imkanlar ölçüsünde etkin kullanımı sağlanarak, verimliliğin çarpan etkisinden yararlanılmalıdır. Kısaca toplam faktör verimliliğini artıran önlemlerin ve verimliliği teşvik eden çalışmaların çabuklaştırılması ve yaygınlaştırılması çabalarına ağırlık verilmelidir. Mal ya da hizmet üretiminin temel girdisi olan emeğin verimliliği üzerinde olumlu bir etkiye sahip iş ahlakı bu açıdan ele alınması gereken konuların başında gelmektedir. Uzun bir dönem iş ahlakı olgusu fert ve şirketlerce tam olarak benimsenememiştir. Bunun nedeni“ şirketlerin sosyal sorumluluğu ne olursa olsun karlılığı artırmaktır.”Felsefesinin kabul görmüşlüğüdür. İşletme karlılığı için her şey mubahtır inancı iş ahlakı olgusunun gelişip benimsenmesini engelleyici rol oynamıştır. Oysa ki, iş ahlakı olgusu ile karlılık arasında tercih yapmak söz konusu olmadığı gibi, iş ahlakı karlılık üzerinde önemli bir role sahiptir. İşletmelerde üretim girdilerini kullanan ferttir. Ferdin üretim için gerekli kaynakları optimal düzeyde gerekli özeni göstererek, en etkin zaman dilimi içerisinde kullanabilme yeteneği verimi artıran en önemli etkendir. Ancak işletmelerin yapısı da bu durumu destekleyici ya da engelleyici rol oynamaktadır. Bu nedenle, yönetimin ferdi verimli çalışmaya yöneltmesi üretimin ve karlılığın artışı anlamına gelmektedir Son yıllarda yapılan araştırmalar fert-firma ilişkisinde, optimal verimi almanın, her iki tarafın iş ahlakı olgusuna bakışıyla yakından ilgili olduğunu göstermektedirSonuç olarak, iş ahlakında fert ve işletme olmak üzere iki" önemli taraf belirginleşmektedir İşletme, örgüt yapısı ve kültürüyle iş ahlakına yönelik tutum ve davranışların oluşmasına yardımcı olurken, fert, geçmişine dayalı olumlu değer ve tutumlarıyla olguyu güçlendirmektedir. Amaç işletme-çalışan ilişkilerinde iş ahlakı kavramının geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. özetlemeye çalıştığımız bakış açısı ile hazırlayacağımız çalışmanın, işletmelerde iş ahlakı kurallarının oluşturulmasına katkıda bulunacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Raising productivity has a significant role on the acceleration of development efforts. Thus, productivity is one of the most important issues on the agenda of Turkey. It can be possible to benefit from the multiplier effect by ensuring the effective use of scarce resources. Thus, accelerating measures and encouragement towards productivity should have a special emphasis. Work ethic having a positive impact on the productivity of labor that is the primary input of product or service, should therefore be one of the issues to be considered as vital. For a very long period of time, the work ethic used not to be adopted correctly by individuals and organizations. This is because the philosophy of“to increase profitability regardless of social responsibility”as widely accepted.“For the profits everything is right”such a belief prevented the adoption of the notion of work ethic. However, as it used to be thought there is not a negative relation between profitability and work ethic, rather there is a positive one. In the business corporations, that is the individual that uses the inputs of productions. The most important factor that increases the productivity is the individual skill of using necessary resource most effectively. However, the structure of the corporation has an either encouraging or discouraging role on it. Therefore, leading of the individual by the management to be more productive ensures the increase in production and profitability. Recent surveys have shown that, optimal productivity in individual and corporation relations is highly related to the perception of the notion of work ethic. As a result, in the work ethic there is two parties: The individual and the organization. While the organization through its structure and culture helps the establishment of the work ethic concerning attitudes and behaviors, the individual enhances this notion through their positive values and behaviors grounded in the past. The aim is to contribute to the development of the notion of work ethic in the human relations of the organization. We believe that this study based on this point of view will contribute to the establishment of the work ethic in organizations.