Adaptation of English coursebook activities based on sociocultural theory: An action research
İngilizce ders kitabı etkinliklerinin sosyokültürel kuram temelinde uyarlanması: Bir eylem araştırması
  1. Tez No: 660758
  2. Yazar: AYŞE KIRMIZI AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR AKKUŞ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
İngilizce derslerinde materyallerin kullanımı öğrenmeyi kolaylaştırmak için önemlidir. Bununla birlikte, merkezi materyaller her öğrencinin profiline, ihtiyaçlarına ve altyapılarına uygun olmayabilir. Kırsal alanlarda çalışan öğretmenler, merkezi materyallerin öğrencilerin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamaması durumunda zorluk çekebilirler. Bu durumda, ders materyallerini öğrencilerin ihtiyaçlarına göre uyarlamak gerekli olabilir. Bu eylem araştırması, kırsal kesimde eğitim gören öğrencilerin İngilizce ders kitabının kültürel içeriği hakkındaki algılarını ortaya çıkarmayı ve İngilizce ders kitabında gerekli olan kültürel altyapı ile kırsal kesimdeki öğrencilerinin sosyokültürel altyapıları arasındaki tutarsızlığı ders kitabı etkinliklerini uyarlayarak azaltmayı amaçlamaktadır. Araştırmacı ayrıca, öğrencilerin ve öğretmenin uyarlanmış materyallerin etkililiği hakkındaki algılarını da anlamayı amaçlamıştır. Çalışma, Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinde kırsal alanda bir okulda yapılmıştır. Gerekli veriler yarı yapılandırılmış öğretmen görüşmeleri, yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmeleri, öğretmen notları, sınıf tartışması öğretmen yansımaları, açık uçlu öğrenci anketleri ile toplanmıştır. Sonuçlar, bölgesel zorlukların öğrenme sürecini olumsuz etkilediğini, bazı sosyokültürel ve sosyoekonomik yoksunluklar nedeniyle öğrencilerin ders kitabı etkinliklerinde birçok kültürel kavrama aşina olmadığını ortaya koymuştur. Öğrenci ve öğretmen araştırmacının verileri gösterdi ki materyalleri öğrencilerin ihtiyaçları, profili ve bölgesel koşullar doğrultusunda uyarlamak, özgün ve gerçek material kullanımı, dil girdisinin içselleştirilmesini ve anlamlı öğrenmeyi sağlar.
Özet (Çeviri)
The use of materials in English lessons is important for facilitating learning. However, centralized materials may not be suitable for every student' profile, needs and backgrounds. Teachers working in rural areas can experience difficulties if central materials do not meet student needs and expectations. In this case, it might be necessary to adapt the course materials in accordance with students' needs. This action research study aims to figure out rural students' perceptions about the cultural content of English coursebook, and to decrease the discrepancy between the cultural background required in the English textbook and the sociocultural background of the students in a rural area by adapting the coursebook activities. The researcher also aimed to understand students' and the teacher's perceptions about the efficiency of the adapted materials. The study was conducted in a rural school in the Southeast part of Turkey. The required data were collected through semi-structured teacher interviews, semi-structured student interviews, teacher memos, class discussion teacher reflections, open- ended student questionnaires. The results revealed that regional challenges negatively affect students' learning process, due to some sociocultural socioeconomic deprivations and students are unfamiliar to many cultural concepts in coursebook activities. The students' and the teacher researcher's data indicated that adapting the activities in accordance with students' needs and profile, regional conditions and use of authentic materials and realia can promote internalization of language input and meaningful learning.