Professional identity development of EFL teachers working at rural schools in Turkey
Türkiye'nin kırsal bölgelerinde görev yapan yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimlik oluşumu üzerine nitel bir inceleme
- Tez No: 661159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki kırsal devlet okullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimlik oluşum süreçlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın katılımcıları, Türkiye'nin dört coğrafi bölgesindeki beş farklı kırsal okulda ortaokul seviyesinde çalışan beş İngilizce öğretmenidir. Çalışmanın temel araştırma odakları şunlardır: (1) Kırsal okullarda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin meslek kimliği oluşum deneyimlerini anlamak, (2) öğretim bağlamının kırsal okullarda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin meslek kimliği oluşum sürecine olan etkisini incelemek ve (3) katılımcıların mesleki gelişimleri için ihtiyaç duydukları hizmet öncesi hazırlık derslerini ve hizmet içi eğitim programlarını belirlemek. Bu çalışma, nitel bir durum araştırması olarak tasarlanmıştır. Çalışmada, nitel veri toplama araçlarından yararlanılmıştır. Veri toplama araçları, saha gözlemleri, metafor çıkarım etkinliği ve yarı-yapılandırılmış yüz yüze görüşmelerden oluşmaktadır. Veri analizi prosedürleri, verinin kelimesi kelimesine çözümlenmesi, kodlama ve sınıflandırma aşamalarını içermektedir. Çalışmanın sonuçları, kırsal okullarda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimlik gelişim süreçlerindeki deneyimleri ile ilgili bilgiler vermektedir. Ayrıca bu çalışma, kırsal okullarda İngilizce öğretimi ile ilgili zorluklara dair bilgiler sağlayarak, İngilizce öğretmenlerinin kırsal okullarda mesleki gelişimlerini devam ettirebilmek için ihtiyaç duydukları hazırlık ve destek süreçlerine yönelik bulgular ortaya koymuştur. Bu çalışmanın sonuçları, İngilizce öğretmenlerinin kırsal okullarda İngilizce öğretimi ve mesleki gelişim süreçleri için ihtiyaç duydukları hizmet öncesi hazırlık ve hizmet içi eğitimleri tasarlamak ve planlamak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the professional identity construction of EFL teachers working at rural school in Turkey. The participants of the study were five EFL teachers working in four different geographical regions of Turkey at middle school level. The main research foci of the study are: (1) understanding the professional identity construction experiences of EFL teachers working at rural schools, (2) examining the influence of teaching context on professional identity construction of rural EFL teachers and, (3) identifying the needs and expectations of EFL teachers working at rural schools. Designed as a qualitative case study, the data collection tools were field visits, a metaphor elicitation task and semi-structured interviews. After taking field notes and employing a metaphor elicitation task, semi-structured interviews were conducted twice with each participant. The data analysis involved transcribing the data, and coding and categorizing procedures. The results of the study revealed insights about professional identity construction experiences of rural EFL teachers, the challenges about teaching English in a rural school, training and preparation needs of rural EFL teachers, and the impact of teaching contexts on practices and expectations of rural teachers. The findings of the study can be used to design preparation courses for pre-service EFL teachers and to plan professional development activities for rural EFL teachers.