Transformative experiences of EFL lecturers' professional identity in online education
Çevrimiçi eğitimde İngilizce öğretim üyelerinin profesyonel kimliklerinin dönüştürücü deneyimleri
  1. Tez No: 699674
  2. Yazar: EZGİ ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEN TUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çevrimiçi bir sınıfa hazırlanmak için İngilizce öğretmenleri, öğretim pedagojilerini ve profesyonel kimliklerini korurken yeni bir normali yeniden öğrenmek ve geliştirmek zorunda kalabilirler. Bu çalışmada, İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimliklerini dönüşümü ile çevrimiçi öğretime yönelik tutumları ve sosyodemografik farklılıklarıyla (yaş, cinsiyet, eğitim geçmişi, çalışma deneyimi) dil eğitiminde teknoloji kullanımına ilişkin bakış açıları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çevrimiçi öğretimin İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimlikleri üzerindeki etkisi, yüz yüze eğitimden çevrimiçi sınıflara geçişe nasıl yaklaştıklarına ve bu süreçte öğretmenlerin profesyonel kimliğine yardımcı olan bağlamsal faktörlerin türüne göre analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde ve bir vakıf üniversitesinde görev yapmakta olan 130 İngilizce öğretim görevlisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Karakaya (2010) tarafından hazırlanan İngilizce Öğretmenlerinin Bilişim ve İletişim Teknolojilerine Yönelik Tutumları ve İngilizce Öğretiminde Teknoloji ve İnternet Kullanımları Anketi, Cheung'dan (2008) uyarlananÖğretmen Mesleki Kimlik Ölçeği ve Simon(2012) tarafından yapılan yarı yapılandırılmış bir gröportaja gönüllü katılan 12 katılımcı sayesinde toplanmıştır. Verileri özetlemek ve bağımlı ve bağımsız değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını araştırmak için tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikler kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanan nitel veriler örüntü kodlamasına ayrılmış ve içerik analizi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, lisans eğitimleri sırasında veya mesleki gelişim olarak eğitim teknolojileri konusunda eğitim alan araştırma katılımcılarının çevrimiçi eğitime yönelik tutumlarını etkilediğini ve buna bağlı olarak internet tabanlı çevrimiçi dil öğretimine geçiş sürecinde profesyonel kimlik algılarını etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
To prepare for an online classroom, EFL lecturers may have to relearn and develop a new normal while maintaining their instructional pedagogy and professional identity. Correspondingly, this study investigated the relationship between EFL lecturers' transformation of their professional identities and attitudes towards online teaching and the influence of sociodemographic differences (age, gender, educational background, working experience) on the perspectives of EFL lecturers on technology use in language education. The impact of online teaching on EFL lecturers' professional identities was analysed depending on how they approach the transition from face-to-face to online classrooms and the kind of contextual factors that assist teachers' professional identity during the online teaching process. The sample of the research consists of 130 EFL lecturers working at a state university and a foundation university in Turkey. The data of the study were gathered from Attitudes of EFL Teachers towards ICT and their Use of Technology and the Internet in ELT Questionnaire by Karakaya (2010), Teacher Professional Identity Scale adapted from Cheung (2008) and a semi-structured interview by Simon (2012). Descriptive and inferential statistics were used to summarize the data and to explore if there is a meaningful relationship between dependent and independent variables. The qualitative data collected by semi-structured interviews were separated into pattern coding and analyzed with content analysis. The results showed that the research participants who received training on EduTech during their undergraduate education or as professional development had an impact on their attitudes of online education that accordingly affected their perception of professional identity during the transition to internet-based online language teaching.