Testis üzerine cisplatinin apoptotik etkisine karşı timokinonun koruyucu etkisi
Against apoptotic effect of cisplatin on testis protective effect of thymokinone
- Tez No: 661362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAYIHAN KARAÇOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasıyla, biyolojik etkileri olduğu bilinen ve son yıllarda yapılan araştırmalarda önemi artan timokinon ile bir antitümör ilaç olan Cisplatinin testis dokusu üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı veya en aza indirmeyi amaçladık. Bu amaçla 29 adet, Wistar albino rat rastgele 1. Kontrol (n = 4), 2. Sham (n = 4), 3. Cisplatin (n = 7), 4. Cisplatin + Timokinon (n = 7), 5. Timokinon (n = 7), gruplarına ayrıldı. 2. grup Sham grubuna 10 gün boyunca gavaj yoluyla mısır yağı (500 μl) verildi. 3. Cisplatin grubuna 1.5 mg / kg / gün Cisplatin 3, 5 ve 7. günlerde intraperitoneal enjeksiyonla uygulandı. 4. Timokinon + Cisplatin grubuna; gavaj yolu ile mısır yağı (500 μl) + timokinon 50 mg / kg / gün ve cisplatin 3, 5 ve 7. günlerde 1.5 mg / kg / gün intraperitoneal olarak uygulandı. 5.grup Timokinon grubuna 10 gün boyunca gavaj yoluyla timokinon (50 mg / kg / gün + mısır yağı (500 μl)) verildi. Deneyin ilk aşamasında ratların vücut ağırlıkları ölçüldü. Deneyin 10. günde anestezi altında deneklerin testisleri alındı, histopatolojik incelemeler için alınan testisler rutin işlemlere tabi tutuldu. Epididimisten alınan örneklerden sperm sayımları yapıldı. Spermler hemotoksilen eozin ile boyandı. Testisler HE, Gomori trikrom ve PAS boyaları ile boyandı. Cleaved Caspase - 3 antikoru ile immunohistokimyasal boyama yapıldı. Işık mikroskobik inceleme sonucunda; timokinonun cisplatinin neden olduğu testiküler hasarı ve germ hücre apoptozisini azalttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
With this thesis, we aimed to eliminate or minimize the adverse effects of Cisplatin, an antitumor drug, Cisplatin, on the testicular tissue with thymoquinone, which is known to have biological effects and has increased in recent years. For this purpose, 29 Wistar albino rats randomly 1. Control (n = 4), 2. Sham (n = 4), 3. Cisplatin (n = 7), 4. Cisplatin + (n = 7), 5. Thymoquinone (n = 7) was divided into groups. Corn oil (500 μl ) was administered to the second group of Sham group by gavage for 10 days. 3. Cisplatin group 1.5 mg / kg / day cisplatin 3, 5 and 7. days were administered by intraperitoneal injection. 4. Thymoquinone + Cisplatin group; corn oil (500 µl) by gavaj + thymoquinone 50 mg / kg / day and cisplatin 3, 5 and 7. on days, 1.5 mg / kg / day was administered intraperitoneally. The 5th group of Timokinon group was given thymocinone 50 mg / kg / day + corn oil (500 μl) by gavage for 10 days. In the first stage of the experiment, the body weights of the rats were measured. On the 10th day of the experiment, testes of the subjects were taken under anesthesia, and the testicles taken for histopathological examinations were routinely processed. Sperm counts were performed from samples taken from the epididymis. Sperms were stained with hematoxylin eosin. The testicles were stained with HE, Gomori trichrome and PAS paints. Immuno histochemical staining was performed with Cleaved Caspase - 3 antibody. As a result of light microscopic examination; It was found that thymoquinone reduced testicular damage and germ cell apoptosis caused by cisplatin.