Yabancılara Türkçe öğretiminde eğitici oyunların önemi
The importance of educational games in teaching Turkish to foreigners
- Tez No: 662086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Öğrencinin var olan yetilerini ortaya çıkarmak ve geliştirmek eğitimin en önemli işlevlerinden biridir. Geleneksel eğitim düzeninde öğretmenler, öğretim sırasında öğrenciyi sürece faal olarak katmayan, öğretmen merkezli yöntem ve teknikleri uygulamışlardır. Artık çağımızın eğitim ve öğretiminde, öğrenciyi merkeze alan, faal olarak derse katan bir sürü yeni yöntem ve tekniğin kullanılmasına başlanmıştır. Yabancı dil öğretimi, sadece öğrenci merkezli yöntem ve teknikler kullanıldığında etkili bir şekilde gerçekleşebilir. Son dönemlerde yapılan araştırmalara göre etkili bir dil öğretiminin sıkıcılıktan uzak olması gerektiği ifade edilmektedir. Bunu gerçekleştirebilmek için de öğrencinin ilgi, istek ve beklentilerinin dikkate alınması gerekmektedir. Çünkü dil öğrenimi uzun vadeli bir çabayı gerektirir. Çaba gerektiren bu uzun vadeli sürece oyunun dâhil edilmesi eğitim-öğretim ortamlarında bir süredir tartışılan bir konudur. Eğitimciler, oyunun, öğrenciyi ve öğretmeni geleneksel öğrenme ortamından uzaklaştırıp, öğretimi alışılmış, sıkıcı kural zincirinden ve genellemelerden kurtardığını düşünmektedirler. Buradan hareketle bu çalışmada, TÖMER'lerde eğitim gören uluslararası öğrencilerin ve TÖMER'lerde yabancılara Türkçe eğitimi veren öğretim elemanlarının, Türkçe öğrenmeye yönelik oyunların kullanılmasının Türkçeyi öğretmede önemi konusundaki tutumları incelenmiştir. Bunun için 25 maddelik bir anket uygulanmıştır. Katılımcılar, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi TÖMER'de eğitim gören uluslararası öğrenciler ve TÖMER'de yabancılara Türkçe eğitimi veren öğretim elemanlarıdır. Bu araştırma, TÖMER'lerde eğitim gören uluslararası öğrencilerin ve TÖMER'lerde yabancılara Türkçe eğitimi veren öğretim elemanlarının oyunla öğretime yönelik isteklilikleri, tutumları ve oyunları derste uygularken karşılaştıkları sorunları ve öğretim elemanlarına ve öğrencilere göre oyunların kullanılmasının hedef dile ulaşmadaki etkisini belirlemeye çalışmaktadır ve öğretmen ve öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak 14 oyun etkinlikleri geliştirilmiştir. Hazırlanan bu etkinlikler öğrencilerin ilgisi çekecek, cesaretlendirecek öğrenme süreçlerinin oluşturulmasına, öğrenenlere yönelik farklı ders kitaplarının ya da yardımcı kaynakların hazırlanmasına ve Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde daha başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olacaktır. Bu çalışma, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının yabancı dil olarak Türkçe öğrenmek ve öğretmek için eğitsel oyunlara karşı istekliliklerini, etkililiğine yönelik tutumlarını, uygularken karşılaştıkların sorunları araştıran ve öğrencilerin bilgilerini geliştirmenin ve pekiştirmenin yollarını bulmaya çalışan betimsel bir çalışmadır. Söz konusu amaç doğrultusunda nicel veri toplama araçlarından yararlanılmıştır. Bu çalışmada veriler anketler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma uygulaması Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi TÖMER'de eğitim gören uluslararası öğrenciler ve yabancı dil olarak Türkçe eğitimi veren öğretim elemanları üzerinde yapılmıştır. Çalışma sonunda, öğretim elemanlarının ve öğrencilerin yabancı dil olarak Türkçe dersinde oyunlardan yararlanmaya istekli oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmen ve öğrencilerin yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde oyunların öğrenmeyi kolaylaştırdığı, bilgilerin kalıcı olduğu, öğrencilerin bu yöntemden zevk aldıkları, derslere severek ve isteyerek katıldıkları tespit edilmiştir. Ankete katılan öğretim elemanlarının çoğunluğu ders kitaplarında dil oyunları için materyal eksikliği olduğunu ve öğrencilerin oyun oynarken Türkçe konuşmaktan utandıklarını belirtmişlerdir. Öğrencilerin büyük çoğunluğu ise dil oyunlarını derslerde kullanmadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Revealing and developing the abilities existing in the student is one of the most important functions of education. In the traditional education system, teachers have applied teacher-centered methods and techniques that do not actively involve the student in the process during teaching. Nowadays, in the education and training of our age, many new techniques and methods that take the student to the center and involve them in the lesson have started to be used. Foreign language teaching can only take place effectively when student-centered methods and techniques are used. According to recent research, it is stated that effective language teaching should be far from being boring. In order to achieve this, the student's interests, wishes and expectations must be taken into account. Because language learning requires a long-term effort. The inclusion of game in this long-term process that requires effort has been discussed in educational environment for some time. Educators think that the game takes the student and teacher away from the traditional learning environment and saves the teaching from the usual, boring rule chain and generalizations. In this study, the attitudes of international students studying at TÖMER and instructors teaching Turkish to foreigners at TÖMER on the effectiveness of using games for learning Turkish in teaching Turkish were examined. For this, a questionnaire with 25 items was applied. Participants are international students studying at Tokat Gaziosmanpaşa University and Karabük University TÖMER and instructors who teach Turkish to foreigners at TÖMER. This research tries to determine the willingness, attitudes and problems of international students studying at TÖMER and instructors teaching Turkish to foreigners in TÖMER towards teaching with games and the problems they encounter while applying games in the lesson and the effect of using games on reaching the target language according to the instructors and students, and games that will meet the needs of teachers and students have been designed. New game activities to be presented as a theoretical study and / or different uses of existing game activities; It will help to create learning processes that will attract and encourage learners, to prepare different textbooks or supplementary resources for learners, and to achieve more successful results in teaching Turkish as a foreign language. This study is a descriptive study that investigates students' and lecturers' willingness towards educational games to learn and teach Turkish as a foreign language, their attitudes towards their effectiveness, the problems they encounter while applying, and trying to find ways to improve and consolidate students' knowledge. In line with this purpose, quantitative data collection tools were used. Questionnaire technique was used to obtain data in the study. The research application was carried out on international students studying at Tokat Gaziosmanpaşa University and Karabük University TÖMER and instructors teaching Turkish as a foreign language. At the end of the study, it was concluded that instructors and students were willing to use games in Turkish classes as a foreign language. In addition, it was determined that in teaching Turkish as a foreign language, games facilitated the learning of instructors and students, the knowledge was permanent, students enjoyed this method, and participated in the lessons with love and willingness. Most of the instructors who participated in the survey stated that there is a lack of material for language games in the textbooks and that the students are embarrassed to speak Turkish while playing. Most of the students stated that they did not use language games in lessons.