A conversation analytic study on video-mediated interactions for peer feedback in L2 writing
Yabancı dilde yazma öğretiminde video aracılı akran geri bildirimi etkileşimlerinin konuşma çözümlemesi yöntemiyle incelenmesi
  1. Tez No: 662643
  2. Yazar: YUSUF EMRE YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER HANDE UYSAL GÜRDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
İkinci dilde yazma öğretimine teknoloji entegrasyonu son zamanlarda giderek daha popüler hale gelmiştir. Bilgisayar aracılı iletişim araçları, öğrencilerin ikinci bir dilde yazı yazmasını teşvik eden araçlar olarak yirmi yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Bu tür olanaklardan daha iyi yararlanabilmek için onlar üzerinden yürütülen faaliyetlerin özenli bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Bu çalışma, ikinci dilde yazmada çevrimiçi video aracılı akran geribildirimi etkinlikleri sırasında üniversite düzeyindeki öğrenciler arasında meydana gelen etkileşimleri incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma, ilgili aktivitedeki etkileşim örüntü ve pratiklerini ortaya çıkarmayı planlamıştır. Konuşma çözümlemesi bakış açısıyla bu sürecin daha detaylı bir şekilde tanımlanmasının, gelecekteki çevrimiçi eşzamanlı video aracılı akran geri bildirimi oturumlarının -yazmayı öğretme ve öğrenmede tamamlayıcı sınıf dışı etkinlikler olarak- planlanmasında, yürütülmesinde ve değerlendirilmesinde verimli sonuçlar ortaya koyabileceği düşünülmüştür. Çalışma Türkiye'deki büyük bir üniversitede gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya üçü erkek, altısı kadın olmak üzere toplam dokuz öğrenci katılmıştır. Katılımcılar, üniversitenin İngilizce öğretmenliği bölümünde yaşları 17 ile 21 arasında değişen birinci sınıf öğrencileri olmuştur. Bu öğrenciler, hedef dilde konuşma becerilerini geliştirmek için tasarlanmış bir çevrimiçi tartışma kulübünün gönüllü üyeleri arasından belirlenmiştir. Verileri toplamadan önce, katılımcılar hem yüz yüze hem de teknik konularla ilgili ayrıntıların ve bu çevrimiçi aktivitenin içeriği ve işlem basamaklarının ele alındığı çevrimiçi seminerler aracılığıyla eğitilmiştir. Veriler, katılımcıların çevrimiçi ikinci dilde yazma geribildirim oturumlarından toplanmıştır. Bu oturumlarda, bir grup üyesinin daha önce yazdığı makale tartışılmış ve diğer iki grup üyesi konu hakkında geri bildirimde bulunmuştur. Verileri, bir ekran kaydı yazılımı aracılığıyla elde edilen her grubun üye ekranlarının video kayıtları oluşturmuştur. Verilerin analizinde Konuşma Çözümlemesi (KÇ) yöntemi kullanılmıştır. İkinci dilde yazmada video aracılı akran geribildirimi etkinliğindeki etkileşim örüntü ve pratiklerini ortaya çıkarmak için veriler titizlikle analiz edilmiştir. Çalışma, akran geribildiriminin sağlanması ve yanıtlanması aşamalarına ilişkin etkileşim örüntü ve pratiklerini ortaya çıkarmıştır. Diğer bulgulara ek olarak, geribildirime karşı koymanın sadece geri bildirim alan öğrenciler için değil, aynı zamanda geri bildirim sağlayıcılar için de öğrenme fırsatları yarattığı verilerin ayrıntılı analizinden ortaya çıkmıştır. Verilerden ortaya çıkan esnek fakat kapsayıcı modeller çalışmada sunulmuştur. Çalışmanın, ikinci dilde yazmanın araştırma ve eğitimine olan yansımaları ve sınırlılıkları gelecekteki araştırmalar için önerilerle birlikte sonuç bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology integration into second language writing instruction has become increasingly popular recently. Computer-mediated communication tools have been in use for decades as instruments that promote learners' writing in a second language (L2). In order to better benefit from such affordances, the activities that are conducted through them should be investigated thorougly. This study aimed to examine the interactions that take place among university-level students during video-mediated L2 writing peer feedback activities. It intended to uncover the interactional patterns and practices in this activity to better describe it through a conversation analytic perspective, which may have fruitful consequences for planning, conducting, and evaluating future video-mediated peer feedback sessions as supplementary out-of-class activities in teaching and learning writing in an L2. The study was carried out at a large university in Turkey. A total of nine students, three of whom were male and six of whom were female, participated in the study. They were first-grade students at the English language department of the university whose ages changed between 17 and 21. The participants were volunteer members of an online debate club which was devised to improve their speaking skills in the target language. Before collecting the data, they were trained through both face to face and online seminars in which they were both provided the details on technical issues and on the content and procedure of this online activity. The data were collected from the video-mediated L2 writing feedback sessions of the participants. In these sessions, the previously written essay of a group member was discussed where the other two group members provided feedback on it. The recordings of each groups' member's screens through a screencasting software formed the data. Conversation Analysis (CA) method was applied in the analysis of the data. The data were analyzed meticulously to uncover interactional patterns and practices in video-mediated L2 writing peer feedback activity. The study revealed interactional patterns and practices regarding the provision and response phases of the feedback process. In addition to other findings, it emerged from the minute detailed analysis of the data that resistance to feedback creates opportunities for learning of not only feedback receiving peers but also the feedback providers. Flexible but encompassing patterns that come out of the data were presented. Implications for L2 writing research and education were provided in the conclusion chapter together with the limitations of the study and suggestions for future research.