Early childhood pre-service teachers' perceptions of play
Okul öncesi eğitimi öğretmen adaylarının oyun algıları
- Tez No: 765148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP SEVİMLİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi eğitimi öğretmen adaylarının oyun algılarını incelemektir. Aynı zamanda, oyun dersine katılımın katılımcıların oyun algılarını ne düzeyde etkilediği araştırılmıştır. Araştırma karma yöntem araştırması olup açıklayıcı sıralı desende tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel kısmında, Oyun Algısı Ölçeği uygulanmış ve farklı sınıf düzeylerinde kayıtlı 242 okul öncesi öğretmen adayından veri toplanmıştır. Ayrıca nicel veriler ki-kare bağımsızlık testi ile analiz edilmiştir. Nitel bölümde ise araştırmanın ilk bölümüne katılan 24 okul öncesi öğretmen adayı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nitel veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Sonuçlar, öğretmen adaylarının oyunun özellikleri, işlevleri ve öneminin farkında olduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca öğretmenlerin oyuna dahil olma ve oyun zamanını planlama konusundaki algıları, oyun dersine katılım açısından farklılık göstermiştir. Oyun dersine katılım, öğretmen adaylarının oyun algılarını olumlu yönde etkilemiştir. Sonuç olarak, öğretmen adaylarının oyun algıları, oyun dersine katılım açısından az veya çok etkilenmiştir. Ayrıca, sonuçlar pratik uygulamalar açısından oyun dersinin yetersizliğine işaret etmiştir. Bu nedenle, çalışmanın yüksek öğretim için alana katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate early childhood pre-service teachers' perceptions of play. Also, their perceptions of play in relation to play course enrollment was examined. The study was a mixed method research and designed as an explanatory sequential design. In the quantitative part of the study, the Play Perception Scale was conducted, and the data was collected from 242 early childhood pre-service teachers from different years of study. In addition, the quantitative data was analyzed with the chi-square test of independence. On the other hand, in the qualitative part, the semi-structured interviews conducted with 24 early childhood pre-service teachers which attended in the first part of the study. The qualitative data was analyzed with content analysis method. The results revealed that pre-service teachers were aware of the features, functions, and importance of play. Also, their perceptions about teacher involvement in play and planning playtime indicated a difference in terms of play course enrollment. Play course enrollment influenced pre-service teachers' play perceptions positively. As a result, play perceptions of pre-service teachers were affected by their play course enrollment either little or more. The results also pointed out the inefficiency of play course in terms of practical implications. For this reason, the study provided implications for higher education.